Spojrzą na nas ostatni raz
Twarze wszystkich tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem będą ze zdjęć spoglądać w sobotę na placu Piłsudskiego. Tam będą ich żegnać bliscy i warszawiacy. Cała Polska.
W samo południe zawyją syreny, w kościołach uderzą w dzwony. Tak rozpocznie się w sobotę uroczystość pożegnania 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Wcześniej, gdy tłum będzie zbierać się na placu, chóry zaśpiewają pieśni żałobne.
Na pl. Piłsudskiego nie stanie żadna trumna, nawet prezydenckiej pary. Tylko z ołtarza będą na zebranych spoglądać uśmiechnięte twarze tych, którzy tragicznie odeszli.
– Tak symbolicznie podkreślamy, że pożegnanie państwowe i żałobna msza są za wszystkie ofiary katastrofy – tłumaczy ks. Józef Górzyński, odpowiedzialny za przygotowanie liturgii.
„Śpij kolego”
Państwowa część uroczystości rozpocznie się tuż po godz. 12. odegraniem na trąbce utworu „Śpij kolego” zwanego potocznie „Ciszą”. Następnie, w porządku alfabetycznym, zostanie odczytana lista 96 ofiar katastrofy. Później nastąpi oficjalne pożegnanie. – Planowane są wystąpienia władz państwowych, przedstawicieli różnych organizacji. Część państwową zakończy salwa armatnia, po której będzie 15 minut przerwy na przygotowanie liturgii.
Za dusze
Msza św. rozpocznie się o godz. 13. Ołtarz ustawiony jest tuż obok Krzyża Papieskiego. – W centralnej jego części, na tle twarzy ofiar katastrofy, też jest biały krzyż – wyjaśnia ks. Górzyński.
Mszy będzie przewodniczył przedstawiciel Benedykta XVI kard. Angelo Sodano. On też wygłosi homilię. Powitanie i zakończenie odbędą się w języku włoskim. Zasadnicza część zostanie przeczytana po polsku. W koncelebrze udział weźmie episkopat Polski. Przed błogosławieństwem modlitwę za tragicznie zmarłych odmówią przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Po błogosławieństwie zgromadzeni na placu odśpiewają „Boże coś Polskę”.
Pożegnanie z Warszawą
Wieczorem nastąpi pożegnanie pary prezydenckiej. O godz. 17 trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich wyjadą z Pałacu Prezydenckiego i Krakowskim Przedmieściem pojadą do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 18 rozpocznie się eucharystia w intencji prezydenckiej pary, którą odprawi abp Kazimierz Nycz.
Po mszy św. rozpocznie się modlitewne czuwanie przy trumnach. Potrwa do niedzieli do godz. 7 rano. Z archikatedry trumny z ciałami prezydenckiej pary pojadą do Krakowa.
Dwa dni bez centrum miastaW uroczystościach pogrzebowych może wziąć udział od 500 do 700 tys. osób. Jak pomieścić i obsłużyć takie tłumy? Ratusz zdecydował: samochody mają zostać wyrzucone z centrum Warszawy. Policjanci zamkną dużą część Śródmieścia. Już dziś samochody i autobusy nie mają wjazdu na Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Królewską, Senatorską, Moliera, Wierzbową, Bednarską i Karową (nie wolno parkować między Trasą W-Z, Marszałkowską, Świętokrzyską i Wisłostradą). Od jutra zakazana strefa sięgnie aż al. Jana Pawła II i al. Solidarności. Uwaga! Od dzisiaj auta zaparkowane w zakazanych miejscach będą odholowywane przez straż miejską. Koszt „wykupienia” samochodu to 388 zł plus mandat. Posiadacze abonamentów parkingowych mogą dziś bezpłatnie zostawić auta w dowolnym miejscu płatnej strefy poza zamkniętym obszarem (wcześniej mogli parkować tylko w rejonie kilku parkometrów w miejscu zamieszkania).
– Gorąco apeluję o korzystanie w te dni z komunikacji, a nie samochodów – mówiła wczoraj prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Czy warszawiaków i przyjezdnych można zachęcić do takiej przesiadki? W tym celu Rada Warszawy przegłosowała wczoraj darmowe przejazdy, które obowiązują w sobotę w autobusach, tramwajach, metrze i Szybkiej Kolei Miejskiej. A jeśli ktoś jednak zdecyduje się na auto? Wzdłuż głównych dróg wjazdowych do Warszawy zostały wytypowane bezpłatne parkingi dwóch rodzajów. To miejskie Parkuj i Jedź – wyjątkowo bezpłatne i czynne w sobotę – i przy największych centrach handlowych. Tutaj mamy zostawić auta i pojechać dalej komunikacją (patrz niżej). Na wszystkich wylotówkach Zarząd Transportu Miejskiego wytypował też parkingi dla autokarów, chociaż większość przewoźników i tak spróbuje pewnie wjechać na pl. Defilad. Kiedy na pl. Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim zaczną gromadzić się tłumy, policja wyłączy z ruchu główne ulice nawet dla komunikacji.
Marszałkowską między Stawkami i pl. Zbawiciela tramwaje nie będą jeździły od rana, a autobusy od ok. godz. 13.
Na Trasie W-Z między Wisłostradą i al. Jana Pawła II tramwaje przestaną kursować w południe, a autobusy – ok. godz. 15.30. Przez cały dzień autobusy nie będą się jednak zatrzymywać na przystanku Stare Miasto.
Ruch komunikacji miejskiej w Al. Jerozolimskich i na Świętokrzyskiej ma zostać utrzymany – poza czasowymi zamknięciami podczas przejazdu delegacji zagranicznych. Policja nie wyklucza zamykania ul. Żwirki i Wigury, czyli dojazdu z lotniska Chopina do centrum. ZTM uruchomi specjalną linię 475 z lotniska do stacji metra Imielin (stąd dojedziemy do stacji Ratusz, najbliżej pl. Piłsudskiego). Mapki komunikacyjne możemy zobaczyć na www.ztm.waw.pl. Między godz. 8 i 20 można dzwonić na infolinię 800 707 047 albo pisać na adres e-mailowy: info@um.warszawa.pl. Na głównych skrzyżowaniach (np. Marszałkowskiej z Królewską, na dworcach Centralnym i Wschodnim oraz stacjach metra Świętokrzyska i Ratusz będą działać punkty informacyjne. Nie wiesz, w którą stronę iść? Wypatruj informatora w jaskrawożółtej kamizelce.
—Konrad Majszyk, Piotr Szymaniak
Parkingi dla autokarów1. Park & Ride Wilanowska. Pasażerowie wysiadają przy stacji metra Wilanowska, natomiast postój autokarów wyznaczono na Torze Wyścigów Konnych w al. Wyścigowej.
2. Park & Ride Młociny. Pasażerowie mogą wysiadać przy stacji metra Młociny, natomiast postój wyznaczono na ul. Kaliszówka oraz na prawych pasach ul. Sokratesa.
3. Park & Ride Marymont. Pasażerowie wysiadają przy stacji metra Marymont, postój autokarów wzdłuż ul. Jagiellońskiej oraz na parkingu FSO przy ul. Modlińskiej.
4. Pasażerowie wysiadają na przystanku Piotra Skargi, postój autokarów wzdłuż ulic: Odrowąża, Wysockiego i Budowlanej.
5. Przystanek Wiatraczna (przy ul. Grochowskiej). Postój autokarów wzdłuż ul. Żupniczej i Chodakowskiej.
6. Przystanek Plac Zawiszy (Al. Jerozolimskie). Tam wysiadają pasażerowie, autokary będą mogły parkować na prawym pasie Al. Jerozolimskich.
7. Przystanek Okopowa (ul. Towarowa). Tam mogą wysiadać pasażerowie jadący od strony ul. Połczyńskiej. Postój wyznaczono na ul. Ordona (dojazd przez ul. Towarową i Kasprzaka) oraz na parkingu przy Forcie Wola (ul. Połczyńska 4).
8. Przystanek Rondo Waszyngtona. Tam mogą wysiadać pasażerowie. Autokary będą mogły parkować na ul. Sokolej oraz na wschodniej jezdni Wału Miedzeszyńskiego (bez zastawiania wjazdów do budowy) oraz na parkingu Narodowego Centrum Sportu (zjazd z al. Waszyngtona w prawo).
Dla samochodów
1. CH Marki, Piłsudskiego 1 (do centrum autobus 190).
2. Parking przy Cmentarzu Północnym, ul. Wóycickiego 14 (110 do metra Marymont i 701 do metra Młociny).
3. CH Wola Park, Górczewska 124 (do centrum 171 i 190).
4. CH Fort Wola, Połczyńska 4 (do centrum tramwaje 8, 10 i 26).
5. CH Auchan, ul. Modlińska 8 (do centrum 18, 22, 503, 506).
6. CH Wileńska, ul. Targowa 72 (do centrum 160, 190 i 527).
7. CH Bemowo, al. Powstańców Śląskich 126 (do centrum autobus 180, do metra Plac Wilsona 122 , do metra Pole Mokotowskie 167, do metra Młociny 184 i 409 ).
8. CH Reduta, Aleje Jerozolimskie 148 (do centrum autobusy 127, 130, 157, 158, 178 i 517, a 187 do metra Politechnika).
9. CH Blue City, Aleje Jerozolimskie 179 (do centrum 127, 130, 157, 158, 178 i 517 oraz 187 do metra Politechnika).
10. CH Promenada, Ostrobramska 75c (do centrum 502, 514, 520 i 525).
11. CH Arkadia, al. Jana Pawła II 82 (do metra Dworzec Gdański tramwajami 1, 16, 28, 41 oraz autobusem linii 500).
12. Park & Ride metro Stokłosy.
13. Park & Ride metro Ursynów.
14. Park & Ride metro Wilanowska.
15. Park & Ride metro Młociny.
16. Park & Ride metro Marymont.
17. Park & Ride Połczyńska (do centrum 8 i 10 i 26).
18. OBI, al. Krakowska 102 (do centrum 7, 9, 35).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.