Studia po czterdziestce? Proszę bardzo!
Jeśli myślisz, że na studia po czterdziestce jest już za późno, jesteś w grubym błędzie.
Rekrutacja na wyższe uczelnie właśnie trwa. To doskonała okazja, żeby pomyśleć o własnej edukacji nawet, jeśli dawno opuściłaś mury szkoły.
Z myślą o dojrzałych, pracujących osobach powstały studia podyplomowe. Ich oferta jest ogromna, zarówno na uczelniach publicznych, jak niepublicznych.
Specjaliści przekonują, że dzięki nim możesz nie tylko doskonalić się zawodowo, ale również uaktualniać swoją wiedzę. Mogą być też pomocne, jeśli chcesz się przekwalifikować.
– Największym zainteresowaniem na studiach podyplomowych cieszą się u nas kierunki: zarządzanie w administracji i rachunkowość – przyznaje Anna Paciorek z niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego.
Różne zasady
Nie ma jednego terminu zapisów na wyższe uczelni. Każda szkoła kieruje się też innymi kryteriami w czasie rekrutacji.
– Na studia podyplomowe nie przeprowadzamy egzaminów – mówi doc. Bogdan Utrysko, odpowiedzialny za rekrutacje na Politechnice Warszawskiej. – Warunkiem przyjęcia jest złożenie w odpowiednim terminie dokumentów wraz z dyplomem ukończeni studiów. Na większości kierunków wymagany jest dyplom magisterski, ale na części wystarczy tylko inżynierski – dodaje Utrysko.
Na Politechnice wszystkie studia podyplomowe są płatne i odbywają się w weekendy.
Z kolei na Uniwersytecie Warszawskim w zależności od wybranego kierunku przy zapisach brany jest pod uwagę albo tylko dyplom ukończenia studiów albo dodatkowo wyniki rozmowy kwalifikacyjnej.
Do wyboru masz kilkadziesiąt kierunków na 18 wydziałach. Wszystkie są płatne i odbywają się w systemie wieczorowym lub zaocznym.
Po maturze
Swoich sił możesz spróbować również na studiach I stopnia (licencjackie lub inżynierskie) i II stopnia (magisterskie). O ile jednak studia podyplomowe skierowane są do osób, które mają dyplom wyższej uczelni, o tyle te I stopnia możesz zacząć jeśli np. masz tylko maturę.
Wprawdzie pierwszy etap rekrutacji na studia dzienne na największych uczelniach publicznych już się zakończył, możesz próbować swoich sił w rekrutacji na studia wieczorowe i zaoczne.
– Kandydaci z tzw. starą maturą nawet w ramach rekrutacji na część kierunków niestacjonarnych powinni zdać Centralne Egzaminy Wstępne – przyznaje Katarzyna Łukaszewska z UW. Tak jest w przypadku m.in. Astronomii, Biologii czy Ekonomii. Ale np. dodatkowe egzaminy nie są wymagane na Europeistyce.
Zapisy trwają też na uczelniach niepublicznych. – Najwięcej słuchaczy po czterdziestce mamy na licencjackim zdrowiu publicznym i budownictwie. Stanowią oni ok. 8 proc. studentów, którzy uczą się na tych kierunkach – tłumaczy Sławomir Boczulis z niepublicznej Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.
Otwarty dla każdego
Warto też skorzystać z oferty Uniwersytetu Otwartego, działającego przy UW. – Przyjmujemy osoby powyżej 16 roku życia – tłumaczy Marta Stawujak z UO.
Podkreśla jednak, że to studentów między 25 a 50 rokiem życia jest najwięcej. – Wielu z nich decyduje się na naukę, bo musi albo chce podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Ale jest też bardzo duża grupa, która robi to dla przyjemności, dla treningu umysłu– przyznaje Stawujak.
Słuchacze do wyboru mają zajęcia z sześciu dziedzin: kultura i sztuka, język i narody, człowiek i społeczeństwo, biznes, gospodarka i prawo, nauka i technika oraz człowiek i środowisko.
Każdy kurs trwa ok. 30 godzin. Zajęcia są płatne, jedna godzina kosztuje ok. 6 zł i odbywają się w godzinach popołudniowych lub w weekendy.
Na koniec, jeśli student zdecyduje się przystąpić do egzaminu i go zda, otrzyma specjalny certyfikat, który jest wystawiany przez rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
Choć UO działa dopiero od września ubiegłego roku z jego oferty skorzystało już ponad 3,5 tys. osób.
– Najbliższa rekrutacja zaczyna się w sierpniu. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń – tłumaczy Marta Stawujak.
Dla seniorek
W stolicy działa też kilkanaście Uniwersytetów Trzeciego Wieku, m.in. przy największych uczelniach publicznych SGGW, SGH i PW. One jednak swoją ofertę kierują do osób po 50.
Słuchacze mają szanse wykazać się aktywnością zarówno umysłową jak i fizyczną.
Np. na Politechnice mogą uczestniczyć w wykładach m.in.z historii architektury, uczyć się języka angielskiego czy obsługi komputera. Mogą też brać udział w zajęciach rehabilitacyjno– ruchowych.
Z kolei SGGW oferuje im dodatkowo kurs tańca towarzyskiego i zajęcia ze śpiewu.
Choć studia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku są płatne nie powinny, znacznie obciążyć kieszeni seniorów. Np. 24 godzinny kurs języka angielskiego na Politechnice kosztuje ok. 100 złotych.
Dokładne informacje na temat rekrutacji na poszczególne publiczne uczelnie:Uniwersytet Warszawski Strona internetowa
Politechnika Warszawska Strona internetowa
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Strona internetowa
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Strona internetowa
Szkoła Gówna Handlowa Strona internetowa
Stołeczne Uniwersytety Trzeciego Wieku:
działający przy Politechnice Warszawskiej Strona internetowa
działający przy Szkole Głównej HandlowejStrona internetowa
działający przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Strona internetowa
działający przy bródnowskim Domu Kultury i Kinie "Świt" Strona internetowa
działający przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego Strona internetowa
działający przy fundacji Shalom Strona internetowa
działający przy Wyższej Szkole Ekonomicznej Strona internetowa
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.