Dwujęzyczne klasy przyciągają do liceów
Gimnazjaliści coraz częściej wybierają szkoły, w których mogą uczyć się przedmiotów w dwóch językach.
W przyszłym roku szkolnym ruszy klasa dwujęzyczna z językiem włoskim w Liceum im. Schumana na Mokotowie. Licealiści będą uczyli się wybranych przedmiotów w tym języku oraz po polsku.
Podczas ubiegłorocznej rekrutacji hitem stała się pierwsza w Polsce klasa dwujęzyczna z językiem rosyjskim, którą utworzono w Liceum im. płka L. Lisa- Kuli na Targówku. – Nie mieliśmy problemu ze znalezieniem chętnych – mówi Jolanta Sieradz- Starodąb, dyrektorka liceum.
– Zainteresowanie nauką w szkołach dwujęzycznych z roku na rok wzrasta – mówi Beata Murawska, zastępca dyrektora miejskiego Biura Edukacji. W przyszłym roku takie klasy zostaną zorganizowane w 14 publicznych ogólniakach. W sumie będzie w nich 690 miejsc. Największą popularnością wśród młodzieży cieszą się klasy z wykładowym angielskim, które przygotowują do egzaminu matury międzynarodowej IBO. Absolwenci tych szkół mogą bez problemu dostać się na zagraniczne uczelnie, np. Oxford, Cambridge, Yale, czy najlepszą uczelnię techniczną na świecie – amerykańską MIT. – Zainteresowanie nauką w ramach tego programu jest duże, w ciągu kilku lat zwiększyła się liczba szkół, które przygotowują do tego egzaminu – mówi Albert Stoma, dyrektor Liceum im. Kopernika na Woli.
W tej chwili takie klasy istnieją w 11 liceach, m.in. Batorym, Sióstr Nazaretanek, I Społecznym LO i liceum Meridian.
W stołecznych liceach istnieją także szkoły dwujęzyczne uczące po francusku, niemiecku i hiszpańsku. Liceum im. Żmichowskiej w Śródmieściu ma klasy dwujęzyczne z wykładowym francuskim. Uczeń, który zda maturę dwujęzyczną z francuskiego, dostaje również certyfikat językowy rządu francuskiego. – Uprawnia on np. do studiowania na uczelni we Francji bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu z języka, otwiera też drzwi do wielu francuskich firm, które działają na naszym rynku – tłumaczy dyrektor Joanna Chrapkowska.
Do klasy dwujęzycznej hiszpańskiej w Liceum im. Cervantesa na Mokotowie podania składa co roku ok. 200 osób. – Możemy przyjąć 30 – mówi Anita Omelańczuk, dyrektorka. Skąd tak duże zainteresowanie? – Językiem hiszpański m posługuje się coraz więcej osób – przyznaje.
Jednak większość stołecznych uczelni w trakcie rekrutacji nie wyróżnia maturzystów, którzy legitymują się dyplomem matury międzynarodowej lub egzaminem francuskim, niemieckim czy hiszpańskim. Jedynie kandydaci na Politechnikę Warszawską mogą liczyć na dodatkowe punkty z języka.
*Zbliżenie
Klasy dwujęzyczne są:
- z wiodącym angielskim w liceach: Batorego, Kopernika, Nazaretanek, I Społecznym, Amerykańskie IAS, Meridian, Prywatne nr 32 im. J. Monneta;
- z niemieckim: w Goethego, Frycza-Modrzewskiego, Czarnieckiego;
- z hiszpańskim: w liceum Cervantesa; liceum Jose Marti
- z francuskim: w Żmichowskiej, Sempołowskiej;
- z rosyjskim: w liceum Lisa-Kuli;
Więcej informacji w naszym dodatku o liceach!
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.