W szkole nauczą jak walczyć
W bemowskich szkołach zostaną zorganizowane szkolenia antyterrorystyczne.
Rusza ogólnopolski program Fundacji "Popieram rodzinę", "Rodzice Szkole", Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych "Szturman" oraz CSAT (Centrala Szkoleń AT), którego celem jest organizacja dla samorządów specjalistycznych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa. Jego uczestnikami mają być nauczyciele.
Założenia tych szkoleń opracowane zostały we współpracy z niemieckim Instytutem IFN z Bawarii, a zajęcia praktyczne poprowadzą byli komandosi GROM.
25 lutego zajęcia te zostaną zorganizowane dl pedagogów wybranych gimnazjów i szkół podstawowych z Bemowa. Marek Lipiński. - Współczesna szkoła powinna uczyć prawidłowych zachowań indywidualnych i zbiorowych w obliczu wszelkiego typu zagrożeń bezpieczeństwa. Nasze rozeznanie wskazuje, że większość kadry pedagogicznej niestety nie jest przygotowana do działania w sytuacjach nadzwyczajnych - np. w przypadku ataku terrorystycznego czy nagłego wtargnięcie na teren szkoły jakiegoś szaleńca z bronią – ocenia Marek Kulesza, prezes fundacji "Popieram Rodzinę".
- Bardzo nam zależy, aby realizowane z naszym udziałem szkolenia opierały się także na praktycznym doświadczeniu i obserwacji. Dlatego obejmują one nie tylko ciekawe wykłady, ale także rejestrowane symulacje i inscenizacje – np. ataku terrorystycznego z wzięciem zakładników wśród uczniów czy agresji zdesperowanego, uzbrojonego bandyty. Nagranie takich konkretnych sytuacji daje znakomity materiał do pouczających analiz – opisuje Krzysztof Przepiórka z fundacji "Szturman", były żołnierz jednostki specjalnej GROM.
Jak informuje Anna Mossakowska, wiceprezes Fundacji "Popieram Rodzinę" szkolenia składają się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej omówione zostaną m.in. wybrane formy działań terrorystycznych, zasady zachowania w strefie bezpośredniego zagrożenia, współpraca z siłami porządkowymi, zagrożenia na jakie mogą być narażeni uczestnicy zdarzeń oraz sposoby ćwiczenia z dziećmi i młodzieżą właściwego reagowania na takie właśnie zagrożenia.
Na zajęciach praktycznych przeprowadzone zostaną m.in. widowiskowe ćwiczenia urealnionych sytuacji zagrożenia, sprzyjające kształtowaniu prawidłowych odruchów i nawyków, a także rozpoznawaniu i unikaniu zachowań błędnych i niebezpiecznych.
"Wszystkie placówki edukacji publicznej, które przystąpią do naszego Programu, pragniemy także wyróżniać specjalnym certyfikatem i plakietką „Bezpieczne miejsce", przyznawaną po zrealizowaniu określonych wymogów programowych. Serdecznie zapraszamy do współpracy" - zapewnia Anna Mossakowska.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.