IV Warszawskie Targi Książki: Piękne książki
Albumy Horowitza i Dumały znalazły się wśród laureatów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów wydawniczych „Najpiękniejsze Książki Roku 2012”
„All that jazz" Ryszarda Horowitza, wydany przez Agencję Reklamową Padjas, zdobył aż dwie nagrody. Prof. Lecha Majewskiego uhonorowano za opracowanie graficzne, a Horowitzowi przyznano Nagrodę Honorową za fotografie słynnych amerykańskich i polskich jazzmanów z lat 50. i 60. Jest to wyjątkowe wydawnictwo, które wyrosło z muzycznej pasji światowej sławy fotografa.
Horowitz jeszcze przed wyjazdem z Polski miał wiele przyjaciół wśród muzyków: Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedę, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Jego zdjęcia doskonale oddaje odwilżowe klimaty w mnożących się wówczas klubach jazzowych. Kiedy znalazł się w Nowym Jorku, nie zaprzestał bywać na koncertach, na których mógł teraz słuchać naprawdę wolnego jazzu. W Ameryce fotografował m. in. Count Basie, Thada Jonesa, Charlie Mingusa, Jimmy Rushinga, Sonny Rollinsa i Dave'a Brubecka.
Zdjęcia są w większości czarno-białe. Pochodzą z czasów, kiedy Horowitz nie zajmował się jeszcze fotografią przetwarzaną komputerowo, niemniej świadczą o wyjątkowym oku i talencie fotografa. Są kroniką wielkiej epoki jazzu i zdają się rozbrzmiewać muzycznymi improwizacjami.
Album uzupełnia zresztą dołączona płyta z nagraniami m.in. Louisa Armstronga, Duke Elingtona, Pee Wee Russela, Wojciecha Karolaka i innych.
Drugi nagrodzony album „Dumała" (wydawnictwa słowo/ obraz terytoria we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym) to autoportret Piotra Dumały – wybitnego twórcy animacji i reżysera (filmy „Franz Kafka", „Łagodna", „Zbrodnia i kara"). Rodzaj podróży przywołującej wspomnienia i inspiracje artysty. Teksty przeplatają się tu z archiwalnymi fotografiami, rysunkami, fragmentami story boardów, kadrami z filmów. Uzupełnieniem malarsko-graficznej opowieści jest rozmowa z artystą, który m.in. mówi, że jego ideał filmu rozpina się między humorem i horrorem. Projektantem graficznym książki jest Joanna Kwiatkowska i Piotr Dumała.
Jury konkursu szczególnie doceniło książki o charakterze autorskim, czego dowodem też nagroda dla publikacji przeznaczonej dla dzieci i młodzieży „Zdrów chłopczyna" o Fryderyku Chopinie (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), zilustrowanej w komiksowym duchu przez znakomitego rysownika Bohdana Butenkę.
Na zorganizowany po raz 53 Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku zgłoszono 158 tytułów 83 firm wydawniczych. Jury pod przewodnictwem Józefa Wilkonia oceniało je surowo i nie przyznało głównych nagród aż w czterech kategoriach: literatury pięknej, książek naukowych z dziedziny humanistyki, słowników i leksykonów, poradników oraz katalogów.
Doceniło za to książkę z matematyki „Looking for a chalenge?" w typograficznym opracowaniu Emilii Bojańczyk, opublikowaną przez wydział Matematyki UW.
Aż dwie nagrody przyznało w kategorii „Podręczniki". Jedną - książce pożytecznej w grafice i reklamie: „Fajrant. Ala ma pióro – warsztaty projektowania krojów pisma inspirowanych kaligrafią" (ASP w Katowicach), opracowanej przez Zofię Oslislo i Karola Piekarskiego. Drugą za graficzne opracowanie „Przepisów 2013" Agaty Korzeńskiej i Pawła Krzywdy, obejmujących trzy kodeksy prawne: karny, cywilny i handlowy. Jak widać książkę o każdej tematyce można zaprojektować artystycznie.
Poza głównymi nagrodami przyznało 23 wyróżnienia.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.