Symbole Powstania Warszawskiego na Pasażu Wiecha
Wystawę zdjęć i plakatów ilustrujących najważniejsze symbole Powstania Warszawskiego od środy przez miesiąc będzie można oglądać na Pasażu Wiecha.
Zaprojektowane z okazji 68. rocznicy Powstania Warszawskiego plakaty znajdują się po dwóch stronach nośników, dzięki czemu można mówić o nich w kategoriach awersu i rewersu. Awers zawiera symbol nawiązujący do treści rewersu, jest jego "okładką". Rewers to historyczne zdjęcie i tekst wyjaśniający symbolikę awersu. Każda para opowiada o jednym z aspektów powstańczego życia.
- Gdy ponad 10 lat temu przeprowadziłam się do Warszawy, nie mogłam się w niej zaaklimatyzować. Pomogło mi poznanie historii tego miasta. A Powstanie Warszawskie jest jednym z ważniejszych elementów tej historii. Bez wiedzy o nim, nie byłabym w stanie zrozumieć pewnego chaosu i nieprzewidywalności, którą Warszawa jest mocno naznaczona. I tak od 10 lat 1 sierpnia jest dla mnie mocno emocjonującym dniem, w którym staram się myśleć o warszawiakach tamtych dni. I stąd pomysł na plakaty. – mówi Ewa Kosz, redaktor prowadząca Magazynu Wars Sawa Junior.
Prace wykorzystują bogaty powstańczy slang zamykając je w zwięzłe hasła. Awersy na pierwszy rzut oka są czytelnymi symbolami, takimi jak hitlerowski hełm lub głowa disneyowskiej Myszki Miki, ale zawierają intrygujące "skazy", hełm opatrzony jest symbolem gołębia pokoju, Myszka Miki owinięta czerwonym bandażem. W warstwie graficznej plakaty są mieszanką polskiej tradycji grafiki projektowej i nowoczesnej, minimalistycznej ilustracji.
Autorem koncepcji wystawy jest Ewa Kosz, redaktor prowadząca Magazynu Wars Sawa Junior, twórcą grafik jest Krzysztof Kosz. Zdjęcia historyczne udostępniło Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawę zorganizowały Domy Towarowe Wars Sawa Junior i Wars Sawa Junior Magazyn we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.