Dokumenty batalionu „Parasol” trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego
Raporty, rozkazy, plany akcji likwidacyjnych niemieckich oficerów stworzone przez batalion „Parasol” AK zostały przekazane do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zbiór archiwaliów obejmuje 52 dokumenty (łącznie 120 kart) wytworzonych pomiędzy sierpniem 1943 r. a czerwcem 1944 r. W zbiorze znajdują się raporty szefa wywiadu „Parasola" ppor. Aleksandra Kunickiego „Rayskiego", rozkazy, dokumenty związane z organizacją akcji likwidacyjnych m.in. SS-Scharführera Franza Bürkla, SS-Brigadeführera Franza Kutschery i SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppego. Ponadto schematy organizacyjne i kartoteki osobowe żołnierzy, plany akcji, zamówienia na fałszywe dokumenty, wzory niemieckich dokumentów i pieczęci, ulotki, zapiski dokonane odręczne.
Odnaleziono archiwum Janusza W. Malinowskiego
Darczyńcami są Ewa i Zdzisław Rybaccy. Archiwalia te znaleźli w mieszkaniu zmarłego krewnego Janusza Wacława Malinowskiego, który w konspiracji był żołnierzem „Wachlarza", a następnie Kedywu KG AK. Wraz z rodzicami, Stanisławem i Zofią, podczas okupacji ukrywali oni Żydów. W 1986 r. zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Po wojnie Janusz Malinowski był represjonowany za przynależność do AK. W 1951 r. trafił do więzienia, w którym przebywał kilka lat.
Nie wiadomo, w jaki sposób Janusz Malinowski wszedł w posiadanie dokumentów dotyczących batalionu „Parasol". Oddział powstał w sierpniu 1943 r. z Warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Początkowo nosił kryptonim „Agat"– antygestapo, i „Pegaz" – przeciwgestapo.
Gdzie walczył batalion „Parasol" w czasie Powstania Warszawskiego
W czerwcu 1944 r. przekształcono go w batalion „Parasol". Wchodzącym w skład Kedywu Komendy Głównej AK oddziałem dowodził cichociemny kpt. Adam Borys „Pług". Zajmował się on przede wszystkim likwidowaniem niemieckich funkcjonariuszy. Podczas powstania wszedł on w skład Zgrupowania „Radosław", walczył na Woli, Starym Mieście, Powiślu Czerniakowskim, Mokotowie i w Śródmieściu.
Skrytka z dokumentami AK znaleziona na Ochocie
Jest to drugi zbiór tego typu dokumentów dotyczących batalionu „Parasol", który trafił do zasobu Muzeum Powstania Warszawskiego. Pierwszy został przekazany do muzeum w 2014 r. Było to 20 archiwaliów odnalezionych w skrytce podczas remontu jednego z mieszkań przy ul. Niemcewicza 7/9 na warszawskiej Ochocie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.