Błogosławiony już w niedzielę
Na pl. Piłsudskiego i przy Świątyni Opatrzności Bożej będziemy mogli w sposób szczególny przeżywać beatyfikację Jana Pawła II. Na telebimach zobaczymy transmisję z Watykanu.
Tak naprawdę najważniejsze, co zrobimy z naszym życiem po beatyfikacji, ale na razie zachęcam do zbiorowego przeżywania tej uroczystości, czy to na warszawskich placach, czy rodzinnie, w domach – mówi kardynał Kazimierz Nycz.
Na pl. Piłsudskiego
Już w sobotę pojawi się na placu namiot z wystawą „Błogosławiony Jan Paweł II". Na planszach zawisną fotografie ilustrujące jeden istotny moment z życia papieża. Będzie to m.in. modlitwa przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, spotkanie z Matką Teresą z Kalkuty. Zdjęcia będą nawiązywały do ewangelicznych Ośmiu Błogosławieństw. Wystawa potrwa do 8 maja.
Także w sobotę, w przeddzień beatyfikacji, na pl. Piłsudskiego odbędzie się czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 20.30. Poprowadzi je ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej. To tam przez 16 minionych tygodni spotykała się młodzież, by rozważać słowa Jana Pawła II.
W dniu beatyfikacji na pl. Piłsudskiego zostaną ustawione telebimy. Od godz. 10 będzie na nich można oglądać transmisję mszy beatyfikacyjnej z Watykanu. Wiernym zapewniona będzie opieka medyczna. Z pomocą przyjdą harcerze.
Po zakończeniu transmisji z Rzymu na polowym ołtarzu ustawionym obok papieskiego krzyża zostanie odprawiona msza św. dziękczynna. Będzie ją celebrował bp Piotr Jarecki. Od rana na placu będzie też stała replika papamobile. Po transmisji uroczystości z Watykanu przejedzie w eskorcie policji Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.
Ostatnim akcentem uroczystości beatyfikacyjnych na pl. Piłsudskiego będzie koncert jazzowy do tekstów Jana Pawła II „Miłość mi wszystko wyjaśniła" organizowany przez Stołeczną Estradę. Rozpocznie się o godz. 21.
Przy Świątyni Opatrzności
W Wilanowie uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 9, którą odprawi bp Piotr Jarecki. Od godz. 10 na telebimie będzie można oglądać uroczystości beatyfikacyjne z Watykanu. Po nich pojawią się na nich filmy i dokumenty poświęcone Ojcu Świętemu.
Ok. godz. 13 rozpocznie się rozwijanie wielkiego rulonu z portretem Jana Pawła II. Jest on zrobiony ze zdjęć nadesłanych internetowo przez Polaków. To największy portret papieża na świecie. Zajmie cały fronton Świątyni.
Ok. godz. 13 zacznie też działać Papieskie Miasteczko dla dzieci. Między pięcioma stacjami będzie jeździła specjalna ciuchcia. Na poszczególnych przystankach, miejscach związanych z życiem Karola Wojtyły, dzieci będą rozwiązywały zagadki, rozgrywały konkursy, słuchały opowieści o Karolu Wojtyle.
Przez całe popołudnie można będzie zwiedzać Panteon Wielkich Polaków znajdujący się w podziemiach Świątyni oraz namiot z projektem Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Inne uroczystości
Ponad 100 balonów z fragmentami tekstów Jana Pawła II wzleci w górę w sobotę o godz. 17.30 sprzed kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Echa Leśne 2 na Targówku. Inicjatorem jest młodzież. Hasła do papieskich balonów można wysyłać jeszcze w sobotę do godz. 12. Formularz na stronie www.wniebojp2.pl.
„Dlaczego uwielbiam tę Miłość" – to tytuł poetycko- -muzycznego czuwania artystów. Odbędzie się w sobotę w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym 18. Początek o godz. 19.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.