Warszawski budżet obywatelski. Ostatni dzwonek na odwołania
1152 projekty z 1747 zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego dopuścili do głosowania miejscy urzędnicy. Autorzy negatywnie ocenionych projektów mogą się odwoływać od decyzji do 11 maja.
- Była kiedyś taka kreskówka dla dzieci „Pomysłowy Dobromir". Tytułowy bohater widząc, co można poprawić w najbliższym otoczeniu wpadał nagle na pomysł, wtedy na głowie podskakiwała mu radosna piłeczka, a potem w magiczny sposób pojawiały się narzędzia i Dobromir brał się do pracy – odpowiada Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu. – Podobnie działa budżet obywatelski, tyle że narzędzia do realizacji pomysłów nie pojawiają się w sposób magiczny. Urzędnicy miejscy muszą sprawdzić każdy projekt – czy jest zgodny z prawem, czy da się go zrealizować w proponowanym terminie, za proponowaną sumę, na proponowanym terenie, czy nie koliduje z planami zagospodarowania itp. Zdecydowana większość projektów została oceniona pozytywnie, w czerwcu mieszkańcy wybiorą najlepsze, a w przyszłym roku urzędnicy je zrealizują - dodaje.
Zaczęło się w grudniu
Projekty do 10. edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłaszali w grudniu i styczniu. Wszystkie podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale Rady m.st. Warszawy. Pomysły, które spełniały kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej. Oceniana była m.in. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, wskazana lokalizacja projektu, a także czas i szacunkowy koszt realizacji projektu.
Jeżeli w trakcie weryfikacji okazało się, że projekt wymaga zmian, aby mógł być poddany pod głosowanie, pracownicy urzędu kontaktowali się z ich autorami – przedstawiali proponowany zakres zmian i wyjaśniali, dlaczego trzeba je wprowadzić. Projektodawcy mogli się odnieść do tych propozycji w ciągu sześciu dni od momentu otrzymania informacji z urzędu. Jeżeli nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii wprowadzenia zmian, pomysł otrzymywał ocenę negatywną.
Statusy projektów (stan na 4 maja 2023 r.):
• Projekty ocenione pozytywnie: 1152, w tym 114 ogólnomiejskich i 1038 dzielnicowych,
• Projekty ocenione negatywnie: 512, w tym 64 ogólnomiejskie i 448 dzielnicowe,
• Projekty wycofane przez autora: 83, w tym 8 ogólnomiejskich i 75 dzielnicowe.
Wyniki oceny wszystkich projektów wraz z uzasadnieniami zostały opublikowane na stronie budżetu obywatelskiego(otwiera się w nowej karcie).
Odwołania w maju
W przypadku zastrzeżeń co do negatywnej oceny projektu, autor może poprosić o jej powtórne przeprowadzenie. Odwołania należy złożyć do 11 maja.
Można to zrobić poprzez stronę budżetu obywatelskiego albo tradycyjnie. Odwołanie w formie papierowej należy złożyć w urzędzie dzielnicy, której dotyczy projekt lub w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, za pośrednictwem kancelarii ogólnej przy Al. Jerozolimskie 44.
Odwołania będą rozpatrywane do 31 maja. Tego dnia zostanie ogłoszona ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania.
Głosowanie w czerwcu
Głosowanie na projekty odbędzie się od 15 do 30 czerwca. Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy – nie trzeba być zameldowanym, nie trzeba być pełnoletnim. Oddać głos będzie można przez internet lub osobiście.
Wyniki głosowania mieszkańców i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca. Będą one realizowane w 2024 roku.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.