Chcemy mieszkać za płotem
Ruszył festiwal sztuki Passengers. Jego motywem są osiedla zamknięte. Rozpoczynamy debatę: czy warto je grodzić?
Po co protestować przeciwko grodzonym osiedlom, skoro deweloperzy nie budują już innych. Co więcej, warszawiacy chcą mieszkać za płotem.
Zuzanna Fogtt, organizatorka festiwalu: Chodzi o to, czym jest i będzie miasto. Na ile będzie czymś kształtowanym wspólnie, a na ile zostanie sprowadzone do prywatnych interesów.
Ale co jest nie tak w ogrodzeniu?
Grodzenie jest papierkiem lakmusowym naszego społeczeństwa. Ogólnego braku zaufania i strachu, który jest jego efektem. Na skalę Europy jesteśmy absolutnymi rekordzistami. W samej Warszawie jest ponad 250 ogrodzonych bloków i osiedli, niektórzy doliczają się nawet czterystu.
Czyli protest przeciwko osiedlom zamkniętym jest dlatego, bo czegoś takiego nie ma na Zachodzie?
Oczywiście, że nie. Chodzi o to, że są różnego typu społeczeństwa. Jedne bardziej oparte na społecznej solidarności, a inne na totalnej prywatyzacji swojego losu i zwiększonych różnicach społecznych. Grodzenie jest częścią tego drugiego zestawu.
W czym jest lepszy nieogrodzony blok od np. osiedla Marina Mokotów?
Proszę sobie wyobrazić doprowadzenie tej logiki do jej konsekwencji. Ogródźmy się wszyscy. Za płotami umieśćmy wszystko, bo przecież chyba każdy zasługuje na bezpieczeństwo.
A co, jeśli ktoś czuje się bardzo dobrze w przestrzeni grodzonej?
Tutaj też najlepszym przykładem jest osiedle Marina. Tam nie tylko całe osiedle jest ogrodzone, ludzie odgradzają się od siebie nawzajem. Ogrodzony jest każdy dom. Płoty są używane nawet jako element designu. Właściwie czujesz się trochę jak w więzieniu.
Z perspektywy zwykłych ludzi to znakomicie, że one tak właśnie wyglądają. Dzieci są bezpieczne na placach zabaw...
Prof. Maria Lewicka z UW robiła badania, z których wynikało, że dzieci zazwyczaj chodzą bawić się na osiedla niegrodzone. Ale tych otwartych już niedługo nie będzie. Odpowiedzią na powstanie w okolicy grodzonego osiedla jest to, że od razu grodzi się cała okolica.Biskupin też był ogrodzony.
Ale czy grozi nam najazd barbarzyńców?
A pani gdzie mieszka?
W kamienicy z podwórzem. Brama jest zawsze otwarta.
*gdzie i kiedy
Najciekawsze wydarzenia festiwalu Passengers
– 11 września, godz. 19.30, Info Qultura, plac Konstytucji 4, dyskusja „O murach, płotach i innych mniej lub bardziej widzialnych barierach”.
– 13 września, godz. 13 – 17, Performance – bieg przez płotki „Wyżej, szerzej, bezpieczniej” plac przed Zamkiem Ujazdowskim.
– 15 września, od godz. 19 wycie do księżyca „Wilczy Chór Warszawy”. Więcej informacji na www.passengers.pl.
Co myślisz o zamkniętych osiedlach? Wypowiedz się!
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.