Anita Włodarczyk sportową twarzą Warszawy
Najpopularniejszym Sportowcem 2014 roku Warszawy została Anita Włodarczyk. I to po raz drugi z rzędu.
Uczestnicy plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy docenili sukcesy, które w poprzednim roku stały się udziałem Anity Włodarczyk. Dość przypomnieć, że ta utytułowana lekkoatletka pobiła w poprzednim roku rekord świata w rzucie młotem (79,58 m w Berlinie), zdobyła mistrzostwo Europy, a także I miejsce - IAAF World Challenge oraz Pucharze Interkontynentalnym. Przypomnijmy, że Anita Włodarczyk od lat jest związana ze stołecznym klubem RKS „Skra".
Włodarczyk w plebiscycie tym nie tylko została uznana za najlepszą sportsmenkę roku, ale także wskazana przez kibiców biorących udział w głosowaniu, jako najbardziej popularny sportowiec stolicy. Doceniony został także (zresztą też nie po raz pierwszy) jej trener Krzysztof Kaliszewski. On otrzymał statuetkę dla najlepszego trenera roku Warszawy.
W ścisłej czołówce plebiscytu znalazły się także medalistka olimpijska z Soczi w łyżwiarstwie szybkim Katarzyna Woźniak (związana z Warszawskim Towarzystwem Łyżwiarskim „Stegny"), trzecie miejsca w plebiscycie zajął zaś najlepszy w poprzednim roku pływak Radosław Kawęcki (AZS-AWF Warszawa). Triumfował on w poprzednim roku w Mistrzostwach Świata oraz Europy.
Tytułem najlepszego sportowca niepełnosprawnego roku jury uhonorowało szermierza na wózku Dariusza Pendera (Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa), który zdobywał medale we florecie i w szpadzie na Mistrzostwach Europy. Za sportową osobowość roku został zaś uznany Aleksander Rękas - prekursor pływania synchronicznego w Polsce, założyciel sekcji skoków do wody w Pałacu Młodzieży, a także trener i wychowawca wielu młodych sportowców.
W głosowaniu internetowym kibice uznali, że sportową imprezą roku 2014 była seria biegów pod nazwą „Wybiegaj Sprawność". Głównym celem tej imprezy było „wybieganie" czterech wózków inwalidzkich i sprzętu rehabilitacyjnego dla Ośrodka Rehabilitacji Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Michałowicach. Dodatkowo zbierano środki na specjalistyczne kule dla zawodników biegających przy ich pomocy. Podczas imprezy rozegrano bieg na 5 km, biegi przedszkolaków na dystansie 200 m, biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach 400 m, 1000 m oraz 2500 m.
W kategorii „Nadzieja Olimpijska" (zainicjowanej przez Veolia Polska) wygrał pływak Kacper Stokowski (UKS G-8 Bielany), multimedalista mistrzostw Polski juniorów, wielomeczu pływackiego, rekordzista Polski 15-latków (pierwszy zawodnik w historii polskiego pływania, który przekroczył barierę 2 minut na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem grzbietowym).
Plebiscyt został rozstrzygnięty w czasie gali zorganizowanej w piątek wieczorem w hali Arena na Ursynowie. Tradycyjnie po ogłoszeniu wyników konkursu odbył się bal mistrzów sportu.
Wyniki plebiscytu
Najlepszy Sportowiec Roku
1. Anita Włodarczyk - rzut młotem.
2. Katarzyna Woźniak - łyżwiarstwo szybkie.
3. Radosław Kawęcki – pływanie.
4. Paweł Korzeniowski – pływanie.
5. Karolina Winkowska – kitesurfing.
6. Oktawia Nowacka - pięciobój nowoczesny.
7. Artur Kuciapski - biegi średniodystansowe.
8. Yared Shegumo - bieg maratoński.
9. Jonasz Stelmaszyk - żeglarstwo Laser Radial.
10. Marcin Rudawski - żeglarstwo Laser Radial.
Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku
1. Dariusz Pender - szermierka na wózkach.
2. Marta Fidrych - szermierka na wózkach.
3. Małgorzata Jankowska - tenis stołowy.
Sportowa Osobowość Roku
Aleksander Rękas
Trener Roku
Krzysztof Kaliszewski - rzut młotem.
Nadzieja Olimpijska
Kacper Stokowski – pływanie.
Najpopularniejszy Sportowiec Roku
Anita Włodarczyk - rzut młotem.
Sportowa Impreza Roku
Wybiegaj Sprawność
Patronem plebiscytu była „Rzeczpospolita".
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.