Wikingowie znad Wisły
Na Żoliborzu powstaje historyczny gród wikingów. Warownia Jomsborg będzie częścią kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego. Otwarcie we wrześniu.
Gród będzie znajdował się przy Wisłostradzie, w pobliżu Centrum Olimpijskiego. Miasteczko Wikingów zbuduje za własne pieniądze Fundacja Historyczna na gruncie, który wydzierżawiła od dzielnicy. Dlaczego wikingowie?
– Mało kto wie, ale Polska w czasach pierwszych Piastów miała intensywne kontakty ze Skandynawią, a wikingowie służyli w armiach Mieszka I i Bolesława Chrobrego – mówi Stanisław Wdowczyk, prezes Fundacji Historycznej.
W tej chwili prowadzone są prace związane z budową trzymetrowej palisady, która otoczy warownię. W przyszłym miesiącu na terenie Jomsborga, bo tak nazywać się będzie gród, składane będą historyczne budowle.
– Znajdzie się tam Długi Dom Wikingów, mierząca 26 metrów chata w kształcie odwróconej do góry dnem łodzi. W czasach wikingów służyła ona jako dom mieszkalny wodza albo jako koszary dla wojska
– mówi Wdowczyk. – Teraz odbywać się tam będą „żywe” lekcje historii – dodaje.
Warszawiacy będą mogli nie tylko zobaczyć zbroje, miecze i dawną biżuterię, ale także spróbować ówczesnych przysmaków.
Wielkie otwarcie grodu wikingów zaplanowano na 11 i 12 września. Towarzyszyć mu będzie VI Międzynarodowy Festiwal Wikingowie i Wenedzi. Na ten weekend organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. – W grodzie odbędą się pokazy walk, warszawiacy będą mogli postrzelać z łuku oraz poznać, jak w wolnym czasie bawili się wikingowie – mówi Wdowczyk.
Jednak na tym nie koniec. W przyszłym roku warownia zostanie wzbogacona o kolejne obiekty. – Powstanie m.in. autentyczny dom drużynny oraz stanowiska rzemieślnicze. Prowadzimy także rozmowy z Muzeum Archeologicznym na temat utworzenia na terenie grodu jego filii – mówi Wdowczyk.
Warownia będzie pierwszym elementem dzielnicowego parku historycznego. – Chcemy, aby powstały tam repliki różnych budowli z okresu pierwszych wieków państwowości polskiej – mówi Witold Sielewicz, zastępca burmistrza Żoliborza.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.