Żyrardów – Miasto Gwiazd
O kończącym się jutro interdyscyplinarnym festiwalu sztuki opowiada jego pomysłodawca i twórca Prof. Artur Krajewski.
Rz: Przez kilka wrześniowych dni Żyrardów staje się stolicą kultury Mazowsza...
Prof. Artur Krajewski: Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd jest jedynym w kraju tak szerokim spotkaniem z edukacją artystyczną. Podstawowym pomysłem jest stworzenie ogromnego miasta ułożonego ze sztuki, w szczególności plastycznej. Jest to olbrzymia galeria podzielona na sceny spotkań, wymiany poglądów, wydarzenia muzyczne i parateatralne.
Co ciekawego będzie można zobaczyć w ten weekend?
Przede wszystkim wystawy – najlepsze dyplomy absolwentów wszystkich uczelni artystycznych w kraju. Na festiwalu po raz trzeci została wręczona nagroda artNoble dla najlepszego dyplomu z publicznych uczelni artystycznych. W tym roku po raz pierwszy została rozszerzona o kategorię muzyczną. Laureatem artNoble 2014 w kategorii plastyka została Marcelina Groń z ASP we Wrocławiu. Osoby wyróżnione to Marlena Biczyk z ASP z Krakowa i Krzysztof Sokolovski z ASP w Warszawie. Laureatem artNoble 2014 w kategorii muzyka została Marta Kordykiewicz z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Osoby wyróżnione to: Jekaterina Drzewiecka z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy i Aleksandra Denga z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Piątek będzie Dniem Samorządności.
Tak. Odbędą się debaty z udziałem ekspertów. W spotkaniu „Miasto Dittricha czy sypialnia Warszawy?" będą uczestniczyć burmistrz Ursynowa Piotr Guział oraz poseł Piotr Zgorzelski, a w debacie „Czy warto inwestować w kulturę?" – Włodzimierz Śliwiński, twórca TOR, oraz poseł Robert Kołakowski. Odbędą się także trzy koncerty: Orkiestry Smyczkowej Fuerte, Joanny Morei oraz Pull The Wire promujący płytę „W Polsce jest ogień!". 13 września Żyrardów stanie się miastem piękna i artMody. Poświęcony im dzień otworzą Katarzyna Romanowska, Anna Ampulska i Weronika Marczuk. W sobotę zostaną zorganizowane pokazy mody, ich uczestnicy przyjadą z całego kraju. Tego dnia odbędzie się debata „Między sztuką a polityką jest prasa", którą poprowadzi Mariusz Ziomecki. Do udziału w tym spotkaniu zostali zaproszeni skrzypek Vadim Brodski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek oraz polityk Paweł Kowal.
Jaki jest cel festiwalu?
Chcemy łączyć i integrować środowiska artystyczne i edukacyjne. Mówiąc górnolotnie, tworzyć podstawy świątyni sztuki. Oprócz artNoble w czasie festiwalu wręczono artKciuk 2014, który otrzymał Artur Rojek, a naszą inną statuetkę złotą ŻyRybkę otrzymał Włodzimierz Pawlik. Mamy także nowego prezydenta festiwalu – to Nina Terentiew.
Festiwal odbywa się bez wsparcia władz miasta.
To prawda, choć to festiwal ogólnopolski, jest organizowany od sześciu lat i ma już swoją renomę. Robimy wiele dla promocji miasta. I to jest bardzo niezrozumiałe. Na specjalnych tablicach w zeszły weekend zostały odbite dłonie około 100 naszych artGości. Festiwal odbywa się za symboliczną złotówkę, siłą 150 wolontariuszy.
—rozmawiał Marek Kozubal
Patronem festiwalu jest „Rz"
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.