Wisła, dzieje się
Koncert Projektu Warszawiak i regaty jachtów, rozgrywki polo na kajakach i... picie wody z rzeki. To weekendowe atrakcje Święta Wisły.
Na plaży desantu, tuż przy wejściu do Portu Czerniakowskiego, w sobotę punktualnie o godz. 11 rozpocznie się piknik, w czasie którego zaprezentuje się Małopolska, woj. podlaskie i śląskie.
Będą degustacje regionalnych potraw i konkursy. Swoją ofertę zaprezentuje także Fundacja Marka Kamińskiego, która m.in. zaoferuje do picia... wodę z Wisły. Oczywiście przefiltrowaną.
Z kolei w samo południe ruszy dziesięciokilometrowy Bieg Wisły. Uczestnicy najpierw bulwarem dotrą do mostu Gdańskiego, przemieszczą się na prawy brzeg i pobiegną nad samą rzeką nowo otwartą praską ścieżką.
– Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się mecze kajak polo – zapowiada pełnomocnik prezydent miasta ds. Wisły Marek Piwowarski. – Te rozgrywki są widowiskowe. Rozpoczną się
o godz. 12.30 w Porcie Czerniakowskim.
W Wiosce Wikingów każdy będzie mógł postrzelać z łuku lub poćwiczyć rzut lassem.
Sobotni wieczór zakończy koncert. Wystąpi grający na ukulele (małych, czterostrunowych gitarkach) zespół Nasi Starzy, który przeniesie słuchaczy w sam środek polskich dancingów z lat 60. ubiegłego wieku. Zagra też cieszący się ostatnio dużą popularnością Projekt Warszawiak. Muzycy zaadaptowali klasyczne warszawskie piosenki, a ich wersja „Nie ma cwaniaka nad warszawiaka" Stanisława Grzesiuka bije na portalu YouTube rekordy popularności.
Z kolei w niedzielę większość imprez odbędzie się na wodzie. Regaty rozegrają m.in. malutkie optymisty i potężne, dwumasztowe dzety. Tego dnia swoje umiejętności zaprezentują także ci, którzy pływają na skuterach wodnych, katamaranach, poduszkowcach czy deskach windsurfingowych. O godz. 14.40 przepłyną Smocze Łodzie.
Pokaz swoich możliwości przygotowali również ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
O godz. 16.30 odbędzie się wielki finał i zakończenie Święta Wisły – Parada Statków Żeglugi Śródlądowej.
– Chcemy, by impreza wiślana, której podstawą są rekreacja, sport i turystyka, miała także element kulturalny, dlatego liczne promy będą kursować na Pragę, gdzie w ten weekend będzie Święto Saskiej Kępy – tłumaczy Piwowarski.
Koszt całej imprezy wyniesie 300 tys. zł. Wstęp wolny.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.