Dokumenty za kliknięcie
Wniosek o dowód osobisty wypełnimy przez Internet, a urzędnik oddzwoni do nas i powie, kiedy będzie do odebrania – ratusz planuje wielką rewolucję w obsłudze mieszkańców.
Urzędnicy pracują nad projektem Portalu Samoobsługi Mieszkańca. To strona internetowa, na której warszawiacy będą mogli załatwić sprawy, które teraz wymagają wizyty w urzędzie.
– Chodzi o to, by ludzie nie musieli stać w kolejkach, lecz wygodnie załatwili wszystko w domu, przy filiżance herbaty – mówi Marcin Ochmański z biura prasowego urzędu miasta.
Przez Internet będzie można złożyć wnioski i dokumenty, np. o wydanie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego, sprawdzić, na jakim etapie załatwiania jest sprawa.
– Wszystkie dane, które teraz można uzyskać tylko w okienkach informacji w budynkach urzędów dzielnic i ratusza, dostaniemy e-mailem – tłumaczy Marcin Ochmański. – Dowiemy się m.in, w jaki sposób załatwić konkretną sprawę, jakie dokumenty będą nam potrzebne i gdzie je zdobyć.
Niektóre sprawy jednak już teraz można załatwiać w e-WOM-ach, czyli internetowych biurach obsługi petenta (np. zarejestrowanie firmy czy samochodu). Urzędnicy tłumaczą jednak, że na portalu znajdzie się ich o wiele więcej. W dodatku jeśli będziemy mieli pytania, wystarczy napisać e-mail do dyżurującego urzędnika. Odpowiedź, wraz ze wszystkimi potrzebnymi formularzami i instrukcjami, dostaniemy w ciągu kilku minut.
Komputer i telefon
Portal wspierany będzie przez call center, które udzieli informacji osobom niekorzystającym z Internetu. Wszystkie sprawy będzie można załatwić pod jednym numerem telefonu, bez odsyłania i przełączania. Dokumenty do wypełnienia urzędnicy prześlą faksem.
– Nie możemy zautomatyzować wszystkiego, ponieważ ograniczają nas ustawy – mówi Marcin Ochmański. – W niektórych przypadkach dozwolony jest podpis elektroniczny, ale osoby, które go nie mają, będą musiały przyjść jednak do urzędu (np. po odbiór dowodu – przyp. red.).
Portal będzie jeszcze bardziej przydatny, gdy rząd wprowadzi podpis elektroniczny, wydawany wraz z dowodem osobistym. Wówczas przez Internet załatwimy wszystkie sprawy, po które dziś musimy chodzić do urzędów dzielnic czy ratusza.
Okienko czy Internet?
Portal miałby powstać na przełomie 2011 i 2012 r. Ma kosztować 9 mln zł. Na ostatniej sesji Rady Warszawy radni przyznali na niego 4 mln zł. Rajcy narzekają jednak na brak informacji. – Wiemy o projekcie tylko tyle, że powstanie jakieś oprogramowanie na jakimś sprzęcie – mówi radny PiS Dariusz Figura. – W komisjach próbowaliśmy się dowiedzieć czegoś więcej, ale się nie udało. Wierzę, że może powstać ciekawy projekt, ale bez dokładnych danych ciężko powiedzieć, na ile będzie przydatny.
Gdy portal zostanie uruchomiony, przeniesie się do niego część osób pracujących w wydziałach obsługi mieszkańców. Czy oznacza to, że wówczas
WOM-y znikną?
– Absolutnie nie – mówi jeden z wysokich urzędników ratusza. – Niektórzy wolą załatwić sprawy w okienku, inni przez Internet. Nie chcemy, by później mówiono, że dyskryminujemy tych, którzy nie korzystają z Internetu.
Ratusz planuje także stworzyć system sprawdzania świadczonych usług. Będzie to program służący do analizy spraw i interwencji zgłaszanych przez mieszkańców. Urzędnicy będą monitorowali je m.in. pod względem czasu realizacji, rodzaju i typu spraw, problemów w kontaktach z urzędem oraz samego funkcjonowania call center. – Chcemy, by załatwianie spraw urzędowych trwało jak najkrócej – mówią pracownicy ratusza.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.