Jak do dobrego gimnazjum
Uwaga, szóstoklasiści! Zostało tylko kilka tygodni na wybór szkoły. Do końca kwietnia musicie złożyć podania. W tym roku po raz pierwszy do szkół ze Śródmieścia zapisy są przez Internet.
Trzyletnie gimnazjum jest szkołą powszechną, każdy 13-latek musi do niego pójść. Obowiązuje rejonizacja, a to oznacza, że w najbliższym miejsca zamieszkania dziecka gimnazjum publicznym musi się znaleźć dla niego miejsce. Wystarczy, że kandydat się do takiej szkoły zapisze. Ma ma to czas do końca kwietnia. Musi zanieść do szkoły wydrukowane ze strony internetowej gimnazjum podanie (muszą je podpisać rodzice).
Zaraz po zakończeniu zajęć szkolnych, czyli 25 czerwca, należy donieść do gimnazjum świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie o wyniku sprawdzianu końcowego, zdjęcia legitymacyjne i kartę zdrowia. W tym roku ratusz przygotował ok. 13 tysięcy miejsc w gimnazjach publicznych.
Przez Internet
W tym roku w trakcie rekrutacji jest jedna nowość. Po raz pierwszy kandydaci, którzy będą chcieli się dostać do gimnazjum w Śródmieściu, będą mogli zapisać się przez Internet. Interesujące gimnazja zaznaczyć trzeba w elektronicznym systemie, a podanie zanieść tylko do szkoły tzw. pierwszego wyboru.
System pomoże też w rozwiązaniu problemu blokowania miejsc. – Często bowiem o tym, że uczeń zrezygnował z jednej szkoły, bo dostał się do drugiej, dyrekcja dowiadywała się we wrześniu i nagle okazywało się np., że klasa jest za mała – wyjaśnia Andrzej Wyrozembski, naczelnik Wydziału Oświaty w Śródmieściu.
– Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji będą przekazywane m.in. podczas dni otwartych w gimnazjach, będą też dostępne na edukacyjnej stronie internetowej dzielnicy www.srodmiescie.edu.pl – dodaje Andrzej Wyrozembski. I zapewnia, że jeśli mimo tego uczeń będzie miał problemy z zalogowaniem się w systemie, może zgłosić się do szkoły, która mu w tym pomoże.
Dodatkowe egzaminy
O ile nauka w gimnazjum jest obowiązkowa, o tyle jednak nie ma obowiązku posyłania dzieci do gimnazjum rejonowego. Rodzice mogą starać się o przyjęcie np. do jednej ze szkół niepublicznych, które same ustalają zasady rekrutacji.
Niektóre przyjmują kandydatów, opierając się na ocenach ze świadectwa i wyniku sprawdzianu na koniec podstawówki, inne dodatkowo organizują rozmowy kwalifikacyjne lub egzaminy. Np. Społeczne Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej w kwietniu organizuje dla kandydatów egzaminy z języka polskiego oraz matematyki. Osoby, które zaliczą te sprawdziany, będą później zaproszone przez szkołę wraz z rodzicami na rozmowę kwalifikacyjną.
Placówki niepubliczne w marcu i kwietniu organizują dni otwarte dla kandydatów, na stronach internetowych publikują też ofertę szkoły oraz zasady rekrutacji. Zwykle już wczesną wiosną trzeba złożyć w nich podania.
Konkurs świadectw
Dziecko może starać się o przyjęcie do szkoły spoza rejonu. Ale zostanie przyjęte dopiero wtedy, gdy będą w nim wolne miejsca. Jedynymi osobami przyjmowanymi w pierwszej kolejności, bez żadnych warunków, są laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratorium.
Szkoły ustalają listę rankingową kandydatów spoza rejonu, biorą pod uwagę osiągnięcia dzieci, np. oceny ze świadectwa z wybranych przedmiotów (niektóre też ocenę z zachowania), wyniki sprawdzianu organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną na koniec podstawówki oraz sukcesy w konkursach przedmiotowych. Niektóre gimnazja, np. dwujęzyczne nr 42 w Śródmieściu, organizują własne konkursy, za które dodatkowo dodają punkty rekrutacyjne.
Komisje zobowiązane są wywiesić listy przyjętych w kilka dni po zakończeniu zajęć edukacyjnych, czyli pod koniec czerwca. Od decyzji komisji rekrutacyjnej można odwołać się do kuratorium oświaty.
Test predyspozycji
W renomowanych gimnazjach utworzone są tzw. klasy dwujęzyczne. Uczniowie mają w nich – więcej niż w zwykłych szkołach – lekcji języka obcego. Intensywna nauka ma im dać możliwość nauki, już w liceum, np. biologii w dwóch językach: po polsku i w języku obcym. W przyszłości zaś nawet możliwość zdobycia matury międzynarodowej IB lub certyfikatów językowych. Takie klasy przygotowujące do nauki w dwóch językach istnieją między innymi w gimnazjum przy ul. Twardej (klasa niemiecka), szkole przy ul. ks. Popiełuszki w Liceum im. S. Sempołowskiej, ul. Klonowej przy Liceum im. N. Żmichowskiej (klasy francuskie), ul. Myśliwieckiej w Liceum im. S. Batorego (angielska).
Aby dostać się do takiej klasy, kandydat musi zaliczyć sprawdzian predyspozycji do nauki języków obcych. Nie sprawdza on znajomości języka (dziecko może nawet nigdy się go nie uczyć), ale predyspozycje do jego nauki.
W czasie testu dziecko musi m.in. odpowiedzieć na polecenia, które dotyczą tzw. języka sztucznego (wymyślonego przez osobę układającą test) lub rzadko używanego w Polsce (np. estońskiego). Testy – jednakowe dla części gimnazjów z klasami dwujęzycznymi – zostaną zorganizowane 19 maja.
Wynik sprawdzianu, a także dodatkowo oceny ze świadectwa, wyniki sprawdzianu na koniec podstawówki i udział w konkursach zdecydują o miejscu na liście rankingowej przyjętych do szkoły.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.