To ja, cyborg. Teraz od dyskryminacji
Przeciwdziałanie dyskryminacji „mniejszości płciowych, etnicznych, narodowych, wiekowych, seksualnych oraz osób niepełnosprawnych to zakres obowiązków, jakie pełnić będzie Karolina Malczyk, nowy doradca prezydent stolicy.
W ratuszu mówi się o pani „cyborg”.
Karolina Malczyk: No tak, to ja. Ten „cyborg”. Już wolę to określenie od przydomka „pitbull”, który też słyszałam w kontekście mojej pracy.
„Cyborg” w ratuszu to pozytywne określenie. A „pitbull” oznacza, że wszędzie się pani przebije i wszystko załatwi. Teraz będzie pani pełnomocnikiem ds. dyskryminacji. Przez prawie rok prezydent nie mogła wybrać odpowiedniej osoby. Sama się pani zgłosiła?
Pani prezydent mnie poprosiła. Jej się nie odmawia. Formalnie funkcję zacznę pełnić od 1 stycznia 2010 r.
Miała pani już do czynienia z przypadkami dyskryminacji? Ktoś się zgłaszał z takimi problemami do miasta?
Na razie nie. Były tylko pytania, kiedy zostanie powołany pełnomocnik. A ponieważ wieści szybko się rozchodzą, już umawiam na styczeń pierwsze spotkania.
Z kim najpierw?
Współpracę już zadeklarowali Robert Biedroń ze Stowarzyszenia przeciw Homofobii i Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Co konkretnie będzie pani robić?
Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, mam bardzo szeroki zakres działań. Przeciwdziałanie dyskryminacji „mniejszości płciowych, etnicznych, narodowych, wiekowych, seksualnych oraz osób niepełnosprawnych”.
Czyli wszystko. I nic?
Zacznę oczywiście od spotkań. Z jednej strony z biurami w ratuszu, by w każdym z tych istotnych dla tej problematyki znalazła się jedna osoba do kontaktu ze mną. W ten sposób powstanie zespół. Potem opracujemy regulamin działania.
Nie obawia się pani, że to będzie trochę papierowa funkcja i niewiele będzie można zrobić?
To się okaże po pierwszych spotkaniach z samymi zainteresowanymi. To właśnie organizacje pozarządowe, odpowiednie dla różnych mniejszości, będą zgłaszały problemy, obszary konfliktów i tematy działań. Po pierwszych interwencjach okaże się, czy pełnomocnik jest skuteczny.
Co z dotychczasowej pani pracy pomoże w tej funkcji?
Studiowałam resocjalizację, dobrze się czuję w kontaktach z niepełnosprawnymi. Kierowanie fundacją Świat na Tak nauczyło mnie zarządzania w NGO. A praca w Axel Springer też była dobrą szkołą organizacji i przebicia.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.