Jak łatwo rozpoznać androida
Chcesz zobaczyć przeszłość wszechświata przez teleskop? Przyjdź na dach wieżowca Rondo 1 i zagraj w grę „Niebo nad Warszawą”.
Jeden z najwyższych budynków stolicy przejdzie w najbliższą sobotę metamorfozę. Drapacz chmur przy rondzie ONZ stanie się miejscem fabularnej gry astronomicznej opartej na motywach filmu „Łowca androidów” Ridleya Scotta.
Być jak Harrison Ford
Czego można spodziewać się podczas gry organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik? – Jej uczestnicy wcielą się m.in. w następców Harrisona Forda, będą tropili maszyny humanoidalne – ujawnia reżyser wydarzenia Wojtek Faruga. – Czeka na nich mnóstwo atrakcji – np. będą musieli przesłuchać „podejrzanego” androida i zdecydować, czy mają do czynienia z maszyną, czy z prawdziwym człowiekiem.
Nie zabraknie elementów teatralnych, fabularnych i naukowych. Podróżując po różnych piętrach wieżowca, gracze będą przechodzić przez kolejne etapy zabawy. I tak np. będzie można zobaczyć, jak działa wahadło Foucaulta, które ma możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej, czy spędzić trochę czasu w miejscu przypominającym atmosferą Azję.
Kartą do gry i zarazem mapą umożliwiającą poruszanie się po budynku będzie kopia tabliczki, którą amerykańska agencja kosmiczna NASA wysłała w jednej ze swoich sond w Kosmos. Wiadomość zawiera podstawowe informacje o naszej planecie i człowieku. Kto konkretnie ma ją odczytać? Tego do końca nie wiadomo. Jest przeznaczona dla cywilizacji spoza naszego Układu Słonecznego. Celem każdego gracza będzie stworzenie swojej osobistej wiadomości.
Wielki finał
Po przejściu wszystkich poziomów będzie można stanąć na szczycie wysokościowca i przy pomocy aparatury przygotowanej przez Koło Astronautyki Politechniki Warszawskiej za pomocą fal elektromagnetycznych wysłać swoją wiadomość w kierunku wszechświata.
Dodatkową atrakcją będzie podróżowanie w czasie. Przy pomocy teleskopu fani astronomii będą mogli oglądać przeszłość. Do podziwiania wybrano gwiazdy, których światło dotarło do nas setki czy tysiące lat od momentu rozpoczęcia podróży. Teleskopy będą ustawione na dachu wysokościowca, prawie 200 metrów nad ulicą.
Co wyróżnia człowieka
Czemu ma służyć to przedsięwzięcie? – Chcemy uświadomić warszawiakom, że pokazy naukowe nie muszą być robione tylko dla dzieci. Nauka potrafi być fascynująca także dla dorosłych – wyjaśnia jedna z organizatorek imprezy Hanna Nowak-Radziejowska z Centrum Nauki Kopernik. – W naszej grze chcemy się zastanowić nad tym, co nas odróżnia od maszyn, co stanowi o naszym człowieczeństwie.
Udział w zabawie jest bezpłatny. Ci, którzy chcą się wcielić w bohaterów „Łowcy androidów”, do 23 października muszą wysłać e-mail z imieniem i nazwiskiem na adres niebo@kopernik.org.pl. Na nieziemską wyprawę warto ze sobą zabrać latarkę. Liczba miejsc jest ograniczona. Start: sobota, godz. 18.30.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.