DRUKUJ

Inteligentne kamery monitoringu

Mariusz Gruza 25-09-2009, ostatnia aktualizacja 27-09-2009 16:18

Miasto kupi specjalny system wspomagający pracę stołecznego monitoringu. Dzięki niemu kamery same wychwycą bójkę czy pozostawione przedmioty i poinformują o tym operatora.

autor: Michał Walczak
źródło: Fotorzepa

Zakład Obsługi Systemu Monitoringu prowadzi rozmowy z kilkoma firmami dostarczającymi tego typu nowatorskie rozwiązania. Do końca września urzędnicy mają wybrać konkretne aplikacje, a w październiku ogłoszony zostanie przetarg. Zakup oraz instalacja kamery wraz z tzw. inteligentnymi aplikacjami kosztować będzie ok. 62 tys. zł. Przedstawiciele ZOSM-u deklarują, że jeszcze w tym roku system będzie działał.

Kamera czujna

Na czym polega nowa technologia? – Możliwości inteligentnych aplikacji są praktycznie nieograniczone. System jest „uwrażliwiony” na niepokojące zdarzenia, sam je wychwytuje i informuje o nich operatora – tłumaczy Waldemar Matukiewicz, prezes spółki Sprint, która instalowała kamery monitoringu w stolicy.

Powiadomienie następuje za pomocą sygnału dźwiękowego lub poprzez podświetlenie danego fragmentu ekranu. Dzięki systemowi możliwe jest np. natychmiastowe wykrycie pozostawionych przedmiotów. Kamera reaguje bowiem na pojawianie się na obrazie lub zniknięcie z niego jakiegoś przedmiotu.

– Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zamachu bombowego. Technologia umożliwia także natychmiastowe wykrycie kradzieży mienia publicznego – mówi Matukiewicz. – System można także zaprogramować tak, aby zwracał uwagę na pojawienie się nagłego ruchu, który może sugerować bójkę. To, jakie sytuacje będzie wychwytywał, zależy od jego odpowiedniego ustawienia. Ale oprócz aplikacji związanych z bezpieczeństwem system oferuje także rozwiązania dotyczące komunikacji.

– Jesteśmy w stanie tak go zaprogramować, aby reagował na pojawienie się nieuprawnionych pojazdów na buspasach – mówi Mirosław Hrybacz z firmy Computex Telecommunication. Komputer rozpoznawałby wielkość pojazdów oraz tablice rejestracyjne. – Numery tablic wszystkich pojazdów mogących się poruszać po pasie dla autobusów znalazłyby się w systemie – dodaje Hrybacz.

Ponadto dzięki inteligentnym aplikacjom kamery mogłyby wychwytywać źle zaparkowane samochody czy tiry łamiące zakaz wjazdu do centrum miasta. Z tego typu technologii z powodzeniem korzysta już wiele miast w USA oraz w Europie Zachodniej.

– Podobne rozwiązania stosowane są np. w Chicago, gdzie system wychwytuje użycie broni palnej – mówi Ewa Gawor, dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa.

Urzędnicy podkreślają, że wprowadzenie tego typu rozwiązań jest niezbędne, gdyż stale zwiększająca się liczba kamer powoduje, że operatorzy nie są w stanie zauważyć wszystkich przestępstw czy wykroczeń. Na jednego operatora przypada osiem kamer. – Wprowadzenie systemu wspomagającego pracę operatorów jest szczególnie ważne w kontekście Euro 2012, kiedy do miasta ściągnie kilkaset tysięcy kibiców – mówi Gawor. Dzięki wprowadzeniu inteligentnych aplikacji śledzenie wydarzeń z kilku kamer naraz będzie dużo łatwiejsze.

Pierwszy Pasaż Wiecha

Obecnie przedstawiciele ZOSM-u zapoznają się z rozwiązaniami dotyczącymi jedynie bezpieczeństwa.

– Interesują nas przede wszystkim aplikacje umożliwiające wykrycie pozostawionych przedmiotów oraz te wychwytujące nietypowy ruch i bójki – mówi Jacek Łukomski, naczelnik działu technicznego w Zakładzie Obsługi Systemu Monitoringu.

Wiadomo także, gdzie znajdzie się pierwsza kamera współpracująca z inteligentnymi aplikacjami. – Będzie obserwowała Pasaż Wiecha. Obecnie posiadamy tam tylko jedną kamerę od strony ul. Sienkiewicza. Jednak w związku z licznymi skargami mieszkańców okolicznych bloków postanowiliśmy zainstalować kolejną – mówi Gawor.

Pod specjalnym nadzorem znajdzie się m.in. skwer sąsiadujący z restauracją KFC.

– Często dochodzi tam do bójek oraz dewastacji – dodaje Ewa Gawor. Jeżeli system się sprawdzi, to w przyszłości podobne aplikacje będą współpracować z kamerami przy Stadionie Narodowym czy w strefach dla kibiców podczas Euro 2012.

*stan na dziś i plany rozbudowy

Na terenie Warszawy zainstalowane są 353 kamery wizyjne, które znajdują się w 16 dzielnicach miasta. Centra Oglądowe, zlokalizowane są na terenie komend rejonowych policji i komisariatów policji. Informacja o zaobserwowanych zdarzeniach przekazywana jest do oficera dyżurnego policji, który podejmuje odpowiednie działania. System jest cały czas rozbudowywany. Według danych KSP, na obszarach objętych monitoringiem przestępczość spadała nawet o 50 – 60 proc.

Już pod koniec roku stołeczny odcinek rzeki będzie monitorowany przez nowe cztery kamery zintegrowane z systemem monitoringu miejskiego. Zostaną one zamontowane na mostach: Świętokrzyskim, Gdańskim, Poniatowskim oraz na jednym z wieżowców znajdujących się w rejonie ulic Okrzei i Kłopotowskiego. W planach jest także montaż kolejnej kamery na budynku Centrum Stomatologicznego przy ul. Nowy Zjazd. Będzie ona obserwowała wszystko to, co dzieje się na bulwarze wiślanym.

Dodaj swoją opinię

Życie Warszawy