Niedzielna relacja na żywo: 749 cm o północy. Praga i Wawer bez Wału Miedzeszyńskiego
Niedziela była trzecim dniem zagrożenia powodziowego w Warszawie. Wody w Wiśle jest coraz mniej, jednak wciąż o ponad metr przekracza stan alarmowy. Po północy zamknięty został Wał Miedzeszyński. Trudno wyobrazić sobie konsekwencje, jakie ta decyzja ma dla kierowców prawobrzeżnej Warszawy.
- Lista szkół, przedszkoli i żłobków zamkniętych podczas majowej fali
- Miasto zamyka ponad 120 szkół
- Sobotnia relacja na żywo: 764 cm o północy
- Lista niepublicznych szkół rekomendowanych do czasowego zamknięcia
- Ulotka informacyjna dla mieszkańców terenów zalewowych
- Wisła opada, kłopoty rosną
- Poniedziałkowa relacja na żywo: 733 cm w nocy z poniedziałku na wtorek
Przeczytaj sobotnią relację godzina po godzinie
Zobacz listę szkół, przedszkoli i żłobków, które w poniedziałek będą zamknięte
00.03 Wał Miedzeszyński został zamknięty do odwołania. Czytaj więcej
Godz. 23.45 Stan Wisły w Warszawie obniża się, jednak bardzo powoli. W niedzielę po godzinie 23 wynosił on 749 cm - zaledwie 31 cm mniej od odnotowanego ponad dobę wcześniej maksimum.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poziom wody w rzece obniży się do stanu alarmowego (650 cm) we wtorek około godz. 8, a znaczniejszych spadków można oczekiwać dopiero od czwartku.
Godz. 22.15 Ratusz przedstawił objazdowe trasy autobusów związane z czasowym zamknięciem Wału. Zobacz, którędy pojadą autobusy.
Godz. 21.45 Komendant stołecznej policji Adam Mularz poinformował, że funkcjonariusze będą kierować ruchem w okolicach Wału Miedzeszyńskiego.
Godz. 21.25 Przypomnijmy, że Komenda Stołeczna Policji przygotowała dwa numery telefonów, pod którymi kierowcy mogą uzyskać informacje o aktualnych utrudnieniach komunikacyjnych związanych z sytuacją powodziową: 22 603 80 02 i 22 603 80 09.
Godz. 21 Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że od kilku godzin ratusz rozmawia z Zarządem Transportu Miejskiego i Kolejami Mazowieckimi. Chce, aby SKM i KM skierowały jutro na linię otwocką dodatkowe pociągi. Nie zmienia to faktu, że cała prawobrzeżna Warszawa będzie sparaliżowana.
Godz. 20.50 Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, ratusz zdecydował o czasowym zamknięciu Wału. - Zdajemy sobie sprawę, jak uciążliwe jest to rozwiązanie dla warszawiaków, bo ulica przejeżdża codziennie kilkadziesiąt tysięcy aut - powiedział wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. - Będziemy monitorować sytuację i postaramy się jak najszybciej doprowadzić do przywrócenia wału. Na razie prosimy o korzystanie z innych środków transportu, np. kolei.
W poniedziałek eksperci przyjrzą się, w jakim stanie jest jezdnia.
Godz. 20.25 Jak dowiedziało się "ŻW", Wał Miedzeszyński będzie zamknięty co najmniej przez 48 godzin. Ulica zostanie wyłączona z ruchu po tym, gdy przejedzie po niej ostatni dzienny autobus miejski.
Godz. 20.15 Wisła zbliża się do granicy 750 cm. Poziom wody o godz. 20 wyniósł 751 cm.
Godz. 19.50 Zamknięcie całego Wału Miedzeszyńskiego na odcinku od mostu Łazienkowskiego do Traktu Lubelskiego jest już niemal pewne. Ulica będzie wyłączona z ruchu w obu kierunkach. Co więcej, nie wiadomo na jak długo. Zobacz zdjęcia zapadniętej ulicy.
Godz. 19.15 Oprócz części Fieldorfa, zamknięty może zostać także Trakt Lubelski oraz część Wału Miedzeszyńskiego między Traktem a mostem Łazienkowskim. Samochody wprawiają w drgania grunt, co osłabia miękki od wody wał przeciwpowodziowy. Na godz. 20.30 zapowiedziano konferencję prasową na ten temat. Wtedy zostanie ogłoszona decyzja, która ma obowiązywać od północy.
Godz. 19 Wisłę rozlaną po wsiach w okolicach Sandomierza sfotografował z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej japoński astronauta Soichi Noguchi. Rzeka zatopiła okoliczne wsie, m.in. Trześń, Sokolniki i Furmany. Zobacz zdjęcie z orbity.
Godz. 18.15 Wraca temat dziury w chodniku przy ul. Fieldorfa. Służby wciąż twierdzą, że to podmycie wód gruntowych spowodowało zapadnięcie się drogi, jednak zdecydowały się zamknąć prawy pas ulicy w kierunku Wału Miedzeszyńskiego. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia. Czytaj więcej.
O godz. 18 stan wody w Wiśle wyniósł 754 cm.
Godz. 18 Ratusz opublikował nową, zaktualizowaną listę szkół, przedszkoli i żłobków, które w poniedziałek będą zamknięte. Zobacz listę.
Godz. 17.15 Wojskowi uznali, że nie da się bezpiecznie zrzucić kamieni na wał ze śmigłowca. Na przeszkodzie stanęły drzewa i sieć energetyczna. Drugi wał jest w związku z tym układany ręcznie.
Godz. 17.10 - Zmieniamy się co 12 godzin. Jesteśmy tu już trzeci dzień. Najtrudniej było w sobotę – opowiadał nam na wałach za Łomiankami Andrzej Makulski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie. – Wtedy woda podsiąkała w wielu miejscach. Pracowało z nami mnóstwo cywilów, nawet w ulewnym deszczu. Czytaj relację z Łomianek.
Godz. 16.50 Mieszkańcy Konstancina od trzech dni pracują przy wzmacnianiu wałów. - Ani w 1997 r., ani w 2001 woda nie była tak blisko domów - mówią. Czytaj więcej.
Godz. 16.35 Woda w okolicach ulicy Fieldorfa nie pochodzi z Wisły, to wynik awarii kanalizacyjnej - informuje Bartosz Milczarczyk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Godz. 16.30 Betonowe głazy zrzucane z wojskowego śmigłowca uszczelnią konstrukcję wału w Porcie Praskim - informuje ratusz.
- Helikopter ma przetransportować bardzo duże, ciężkie worki z piaskiem, gruzem i ziemią, które posłużą do wzmocnienia i zablokowania tego usypanego przez nas wału. Chodzi o to, żeby te nasze worki z piaskiem nie zostały wypłukane - powiedział Albert Stempień z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej. - Nie wiemy, czy uda mu się to posadzić za pierwszym czy za drugim podejściem. Dopóki nie zrobimy tego wzmocnienia, prace nie zostaną zakończone.
Godz. 15.55 O godz. 15.30 poziom wody w Wiśle wyniósł 753 cm. To wciąż o ponad metr wyżej niż stan alarmowy.
Godz. 15.20 Jak powiedział dyrektor IMGW Mieczysław Ostojski, przez kilkanaście godzin w Warszawie mają być notowane niewielkie spadki. Bardziej zdecydowanych można spodziewać się dopiero od czwartku. Do stanu alarmowego (650 cm) Wisła w stolicy ma powrócić we wtorek ok. godz. 8.
Godz. 15 Sytuacja w Porcie Praskim wygląda na opanowaną. Obecnie strażacy i żołnierze starają się utrzymać taki stan. Okazało się, że drugi koniec tajemniczego kanału, w którym znika woda, znajduje się na terenie EC Żerań. Stamtąd odprowadzana jest z powrotem do Wisły.
Godz. 14.40 Policja zamknęła obwodnicę Nowego Dworu Mazowieckiego. Ma to związek z zagrożeniem powodziowym oraz pracami przy umacnianiu wałów. Czytaj więcej.
Godz. 14.20 Poziom wody w Wiśle spadł o centymetr i wynosi obecnie 754 cm.
Godz. 14.05 Reporter "ŻW" jest w Łomiankach, gdzie od piątku trwa nieustająca walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych. Sytuacja już się ustabilizowała. Służby i wolontariusze patrolują okolice wałów w poszukiwaniu przesiąków.
Godz. 13.45 Według ekspertów, woda wpływająca do wyrwy w wale przy Porcie Praskim płynie starym kanałem do Wisły.
- Eksperci, którzy przeglądali stare dokumenty, stwierdzili, że woda napływała do kanału, który odprowadzał ją do Wisły. To dla nas bardzo dobra informacja - informuje straż. Czytaj więcej.
Godz. 13.25 Kolejny punkt alarmowy na powodziowej mapie Warszawy. Służby sprawdzają, czy jezdni Wału Miedzeszyńskiego przy Fieldorfa grozi zalanie. Czytaj więcej.
Godz. 12.55 - Od czwartku możemy spodziewać się bardziej zdecydowanego spadku poziomu wody - zaznaczył dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski.
- Widzimy wyraźnie opadanie fali. Ta tendencja jest wyraźna, tak że możemy być pewni, że ten proces obniżania się powierzchni fali będzie kontynuowany - dodał.
Prognozowany stan wody w Wiśle na środę, 26 maja to 620 cm.
Godz. 12 Artur Laudy z zespołu prasowego warszawskiej straży pożarnej poinformował, że nie potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia, że w wyniku osuwiska, które powstało w rejonie wału przy Porcie Praskim, woda zaczęła wdzierać się do starego kanału burzowego.
W związku z tym - jak dodał - przed wyrwą tworzony jest pierścień z worków z piaskiem, który ma zatamować napływ wody. - Jeśli woda przestanie płynąć w stronę wyrwy, będziemy mogli ją z tego rejonu wypompować i sprawdzić, gdzie napływała - zaznaczył. Czytaj więcej.
Godz. 11.35 - Na bieżąco sprawdzamy wszystkie sygnały o przesiąkach - powiedziała prezydent. - Niektóre z nich się nie sprawdzają. W Porcie Praskim na ten moment nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.
W akcji w Warszawie bierze udział 1270 osób, 248 pojazdów, 11 łodzi.
Godz. 11.30 Poziom wody w Wiśle ciągle spada, o godz. 9 wyniósł 754 cm. Obniża się średnio centymetr na godzinę - powiedziała prezydent Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej w Porcie Praskim.
Sytuacja na Pradze jest opanowana. W tej chwili powstało już 25-30 metrów tamy, która odetnie dopływ wody. - Jeśli gdzieś dojdzie do zalania, to nie tutaj - zapewniają strażacy.
Prezydent dodała, że w nocy uzupełniono 40 metrów wału przy siedzibie MPWiK na Czerniakowie oraz przy drodze technicznej przy Wale Miedzeszyńskim.
Godz. 10.55 Wszystko wskazuje na to, że incydent na dworcu PKS nie miał nic wspólnego z akcją w Porcie Praskim. Według informacji Komendy Głównej Policji, zginął czarnoskóry mężczyzna. Czytaj więcej.
Godz. 10.30 Strzelanina przy ul. Marcinkowskiego, a więc tam, gdzie obecnie trwa akcja strażaków przy wale przeciwpowodziowym. Policjant zastrzelił handlarza na dworcu PKS Stadion - dowiedział się reporter "ŻW" obecny w Porcie Praskim. Informację potwierdza rzecznik KGP. Na miejsce od razu skierowano dodatkowe siły policji. Szczegóły są na razie nieznane.
Godz. 10.05 Od godziny poziom wody w Wiśle nie zmienił się i wynosi 755 cm - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Godz. 9.40 Zagrożony jest budynek przy ul. Kępnej 2b. Woda wymywa wał, który go chroni.
- Woda wciąż ucieka do kanału, którego drugi koniec nie został określony. Znikając pod ziemią, tworzy wir, a ten wymywa wał - wyjaśnił Artur Laudy ze straży pożarnej.
W akcji w Porcie Praskim bierze udział 140 strażaków. Są też płetwonurkowie, którzy umacniają wał pod wodą.
Godz. 9.25 Pomiary z miast powyżej Warszawy świadczą o tym, że poziom wody będzie się dalej obniżał - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller. Wisła w stolicy wciąż ma 755 cm.
Do Portu Praskiego przyjechali prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i wojewoda Jacek Kozłowski.
Godz. 8.55 W Porcie Praskim nie mamy do czynienia z wyrwą, a jedynie zapadnięciem się ziemi - przekonuje ratusz. Tymczasem ciepłownicy i wodociągowcy sprawdzają, czy pod portem nie przepływają ważne instalacje, które trzeba będzie wyłączyć.
Strażacy obawiają się, że woda z portu może przedostać się do Kanału Żerańskiego.
Godz. 8.25 Znamy więcej szczegółów sytuacji na Pradze. Zapadł się wał, który zabezpieczał bloki przy Marcinkowskiego. Woda znalazła jednak ujście w starym kanale. Okolica jest wyłączona z ruchu, ale strażacy zapewniają, że pobliskie budynki są bezpieczne. Czytaj więcej.
Poziom wody znów spada, o godz. 8 wyniósł 755 cm.
Godz. 7.50 Według warszawskiej straży pożarnej, w Porcie Praskim pojawiła się wyrwa w wale przeciwpowodziowym przy ulicy Marcinkowskiego. Strażacy dostali sygnał o przesiąknięciach o godz. 7. Okazało się, że doszło do wyrwy w wale na długości 10 metrów.
- W tej chwili nie ma zagrożenia, że woda się przeleje i dojdzie do podtopień. Na miejsce kierowane są dodatkowe siły - powiedział rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.
- Jest spokojnie. Według naszych danych, woda opadła już o 20 cm. W nocy doszło do jednego niepokojącego zdarzenia. Przy Wale Miedzeszyńskim nastąpiło podsiąkanie wody gruntowej. Zapadła decyzja o wzmocnieniu wcześniej ułożonej warstwy worków z piaskiem. Na bieżąco sprawdzamy, jaka jest sytuacja - podkreślił Frątczak, dodając, że sytuacja jest stabilna. Czytaj więcej.
Godz. 7.45 Niespodziewana zmiana tendencji - o godzinie 7.30 na Wiśle zanotowano stan wód o centymetr wyższy, niż godzinę wcześniej. Wynosi 757 cm.
Godz. 7.20 Przez całą noc w Łomiankach pracowano przy umacnianiu wałów. Sytuacja jest stabilna - wały przesiąkają, ale są na bieżąco uzupełniane. Podobnie w innych gminach sąsiadujących z Warszawą, np. w Konstancinie.
Godz. 7.15 Czytelnik z Saskiej Kępy napisał w nocy: "Na klatkach schodowych zostały rozwieszone instrukcje mówiące o tym jak się zachować w takiej sytuacji. Mowa jest miedzy innymi o zabezpieczaniu workami z piachem różnych otworów". Przypomnijmy, że dziś w Warszawie rozdanych zostanie 250 tys. takich instrukcji. Przeczytaj lub pobierz ulotkę.
Godz. 7.00 Przez noc z soboty na niedzielę poziom wody obniżył się o 8 cm. Wisła ma w tej chwili 756 cm.
Dziś w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane, w ciągu dnia wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna 22 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, do 60 km/h, północno-zachodni.
Godz. 0.05 Ratusz opublikował listę niepublicznych placówek oświatowych usytuowanych w rejonach zagrożonych powodzią. Władze Warszawy sugerują, aby w poniedziałek były one zamknięte, podobnie jak szkoły publiczne. Zobacz, które szkoły są zagrożone.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.