Ciepło z odpadów. Nowy zakład w Warszawie na ostatniej prostej
Trwa budowa instalacji przetwarzania odpadów na ul. Zabranieckiej. Kolejne obiekty zakładu pną się w górę. Zakład zacznie pracę w przyszłym roku.
Jaką trasę pokonają warszawskie odpady, które pozwolą wyprodukować energię dla kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych? Odpowiedzi dostarcza ZUSOK czyli instalacja przetwarzania odpadów na ul. Zabranieckiej. Kolejne obiekty zakładu pną się w górę, a w najbliższych tygodniach zakończą się prace przy estakadzie, którą pojazdy MPO będą transportować odebrane śmieci.
Prace nad rozbudową i modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku postępują. Właśnie kończy się kolejny etap prac nad trasą, którą warszawskie odpady zmieszane pokonają od momentu ich dostarczenia na ul. Zabraniecką, aż do termicznego przekształcenia oraz wytworzenia energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców stolicy.
W drugim roku rozbudowy i modernizacji ZUSOK powstaje ścieżka, którą przejdą odpady w budynkach wyposażonych w nowe instalacje i najnowocześniejsze rozwiązania. Trwają budowlane roboty wykończeniowe, rozpoczęliśmy też prace technologiczne - informuje Henryk Mleczko, kierownik budowy.
Droga odpadów w ZUSOK
Śmieciarki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania będą transportować odpady estakadą o długości 120 m. Trasa właśnie powstaje. W najbliższych tygodniach kładziona będzie nawierzchnia.
Po dotarciu do hali rozładunku pojazdy MPO zrzucą odpady przez specjalne luki do tzw. bunkra. Stamtąd śmieci będą ładowane chwytakami do zsypów nowych linii K2 i K3. Następnie zostaną termicznie przetworzone. Powstałe w ten sposób ciepło i energia elektryczna pozwolą zaspokoić potrzeby kilkunastu tysięcy warszawskich gospodarstw domowych.
Eko inwestycja
Rozbudowa i modernizacja ZUSOK to kluczowa inwestycja dla stołecznego rynku odpadów. Powstanie tu nowoczesna, automatyczna sortownia na 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki. Śmieci, których nie można poddać recyklingowi, zostaną przetworzone. Towarzyszyć będzie temu produkcja energii cieplnej i elektrycznej, które zasilą nawet kilkanaście tysięcy warszawskich gospodarstw domowych. Obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2024 rok.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.