Droga przez Europę
Dużo folkowego grania, sporo też akcentów muzyki popularnej i mnóstwo gości z całej Europy. To wszystko na najnowszej płycie warszawskiego zespołu Swoją Drogą.
– Lubimy poznawać nowe obszary kultury muzycznej. Staramy się ciągle inspirować rozmaitymi tradycjami muzycznymi i stylami – mówi Maciej Kierzkowski, jeden z założycieli zespołu.
Swoją Drogą powstało dziewięć lat temu jako jeden z wielu muzycznych projektów grupy znajomych ze studiów muzykologicznych. Od 2002 r. zespół zdołał wystąpić na wielu ważnych festiwalach, a już na początku swej działalności zdobył nagrodę Grand Prix najbardziej prestiżowego konkursu dla zespołów grających muzykę folkową i etniczną w Polsce Nowa Tradycja.
Obecnie na półki sklepowe trafia ich nowy krążek zatytułowany „Swoją Drogą i goście”. Jak mówi Kierzkowski, gdyby nie wszystkie projekty, imprezy i wyjazdy, a przede wszystkim ludzie poznani w ich trakcie, tej płyty by nie było.
– Występy na festiwalach, szczególnie za granicą, owocują nieraz prawdziwymi przyjaźniami z muzykami z różnych stron świata. Pomyśleliśmy kiedyś, że szkoda byłoby nie wykorzystać tych kontaktów w twórczości fonograficznej – przyznaje Kierzkowski.
Chodziło też o jak największą różnorodność, tak językową, jak stylistyczną. I z tego zadania Swoją Drogą wywiązało się znakomicie. Szesnaście piosenek jest rozpiętych stylistycznie od skocznych polskich mazurków w tradycyjnej aranżacji po autorskie opracowanie włoskiej melodii ludowej z użyciem samplera (tu muzyków wsparł Mikołaj „Noon” Bugajak, znany z produkcji hiphopowych i elektronicznych).
Słychać wokale w językach czeskim, francuskim, bułgarskim. Jest nawet gwara kurpiowska. Piosenki skoczne jak „Tarantella” przeplatane są tymi bardziej refleksyjnymi jak „At Neni Mi Lito”. Całość zaś pokazuje, jak barwna i ciekawa może być kultura europejska.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.