Wakacje z Melpomeną – letnie akcje teatralne
Przedstawienia pod chmurką, inscenizacje w bibliotekach i domach kultury, spektakle w teatrach – podczas „Lata w mieście” na dzieci czeka moc atrakcji. Dzięki spotkaniom z aktorami mogą nauczyć się rozumieć sztukę i przeżyć fantastyczne historie.
Na początek proponujemy odkrywanie „Świata Lalki Teatralnej”. Jednym z elementów odbywających się pod tym tytułem wakacyjnych warsztatów Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej są bezpłatne przedstawienia dla najmłodszych w Teatrze Staromiejskim (ul. Jezuicka 4, tel. 022 831 53 93).
W sobotę (27.06, godz. 12) dzięki spektaklowi „Chopinek” młodych widzów czekają tu niezwykłe przeżycia. Spektakl Teatru Konsekwentnego, oparty o zabawny wiersz Michała Rusinka odkryje przed widzami dzieciństwo małego Frycka Chopina i – wykorzystując współczesne znaczenie takich pojęć jak „polonez” (samochód), „mazurek” (wielkanocny), czy „rondo” (uliczne) – wyjaśni podstawowe definicje muzyczne i pokaże proces tworzenia najsławniejszych utworów polskiego wirtuoza. W niedzielę (28.06, godz. 12) na młodą publiczność czeka widowisko lalkowe Teatru Plac Zabaw -„Kaprysia i Romantyś czyli roztopiona ballada”. Projekt zamknie Teatr Lalek Igraszka przedstawieniem pt. „Magiczny Miód” (11.07, godz. 12).
Najmłodsi fani teatru z Pragi powinni w każdy letni czwartek o godz. 11 odwiedzać sąsiadujące ze Składem Butelek podwórko przy ul. 11 Listopada 22. To właśnie tu otworzy się przed nimi Wakacyjny Skład Bajek. – Już nie mogę się doczekać – pięcioletnia Zosia, która uczestniczyła w projekcie w ubiegłym roku nie kryje radości. – Nie przeszkadzał nam nawet padający czasem deszcz – jej mama, Ewa Rutkowska radzi zabierać ze sobą parasol, bo wszystkie przedstawienia odbywają się w plenerze. Cykl rozpocznie 2 lipca Teatr Firma przedstawieniem „Bajkowe origami”. Mokotów wabi młodych widzów spektaklami w Teatrze Literackim (ul. Łowicka 21). Pierwsze przedstawienie z odbywającego się tu aż do września „Lata z Bajką” dzieci zobaczą we wtorek (30.06) o godz. 10. Bilety w cenie 10 zł na „Zaklętą królewnę” rezerwować można na stronie internetowej www.teatrliteracki.pl.tl (pod tym adresem znajdziemy też daty i tytuły pozostałych przedstawień).
A kto chce połączyć teatralną imprezę z zabawą na świeżym powietrzu powinien w każdą środę o godz. 11 odwiedzać II Ogród Jordanowski (ul. Odyńca 6). Jako pierwszy na tutejszej scenie wystąpi Teatr Banasiów (8.07) proponując małym widzom „Wielki wyścig w poziomkowym lesie”. W razie niepogody – zarówno tym razem, jak i każdej następnej środy – scena przenosi się do DWP (al. Niepodległości 141, metro Racławicka).„Lato w mieście Wola” również upłynie pod znakiem spotkań młodych widzów z Melpomeną. Scena Ośrodka Kultury im. Żeromskiego (ul. Obozowa 85) otwarta jest dla najmłodszych w każdą lipcową środę o godz. 11.
Jako pierwsi zaprezentują się na niej 1 lipca artyści Teatru Domowego z przedstawieniem „Orzeszek chłopiec z leszczyny”. Projekt rozgości się także w Bibliotekach Publicznych, np. we wtorek (30.06) w podróż po dzielnicowych placówkach wyruszy „Jaś Wędrowniczek” Teatrzyku Jaś (godz. 10, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 32, ul. Twarda 64). Pełen wykaz placówek i spektakli znajduje się na stronie internetowej www.kultura.wola.waw.pl.
Wielbiciele teatru ze Śródmieścia atrakcji doczekają się w sierpniu. Zapewni je blok wydarzeń w ArtParku (Park Śmigłego-Rydza na tyłach pl. Trzech Krzyży). Poza niedzielnymi porankami familijnymi (godz. 11), na dzieci czekają także czwartkowe spotkania. 6 sierpnia Teatr Narwal zabierze je w podróż po świecie „Latającym Kufrem”. Następne imprezy z tego cyklu zapewnią maluchom równie dużo wrażeń (program na stronie: www.dks.art.pl).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.