Festiwalowe murale
Miało być kilka murów dla grafficiarzy, a skończy się największym festiwalem sztuki ulicznej w Polsce. Oto nieoczekiwany finał akcji ZDM.
Miłośnicy sztuki aerozolu mieli dostać od Zarządu Dróg Miejskich palec. Wszystko jednak wskazuje na to, że otrzymają całą rękę. Będzie to festiwal Street Art Doping z gwiazdami street artu, warsztaty, grafficiarski hyde park przy Trasie Toruńskiej oraz 10 monumentalnych lokalizacji do zamalowania. Na swojej stronie internetowej zaproponował je ZDM. „Życie Warszawy”, które będzie miało swojego przedstawiciela w festiwalowym jury, dotarło do nich jako pierwsze.
Pomysłodawcą i organizatorem akcji – wszystko wskazuje na to, że będzie to największa impreza poświęcona sztuce ulicznej w Polsce – jest Robert Przepiórski, wydawca przewodnika „Citydoping”.
– Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć festiwal, który na stałe zagości w kalendarzu warszawskich imprez – mówi Przepiórski. – Wniesie on do miasta masę koloru i energii.
Prawie bez cenzury
Od końca maja do początku sierpnia organizatorzy chcą zmieniać oblicze miasta i zwracać uwagę mieszkańców na różnorodność sztuki ulicznej. Rodzimi artyści wraz z gwiazdami sztuki ulicznej z zagranicy pokryją farbami 10 wskazanych przez ZDM lokalizacji. Trzy z nich – dwie pod Trasą Łazienkowską i jedna przy Trasie Siekierkowskiej – dostępne będą jako tzw. 3graffiti.
Każdy będzie mógł tu coś namalować, jeżeli jego graffiti nie będzie nikogo obrażać. – Nie ma mowy o żadnej cenzurze – uspokaja Sobieraj, rzecznik ZDM. – Ale oddajemy własność miasta, na murach nie może być więc przejawów dyskryminacji, rasizmu czy homofobii . W pozostałych miejscach, współpracując z instytucjami kultury, galeriami i organizacjami pozarządowymi, Przepiórski planuje stworzenie murali tematycznych.
„Życie Warszawy” będzie organizatorem konkursu, który pozwoli wyłonić najlepsze realizacje. Ich powstawaniu, otwartemu dla publiczności, towarzyszyć będą m.in. koncerty i pokazy filmowe.– Finalizujemy rozmowy z partnerami, których ujawnimy już wkrótce – zapewnia Robert Przepiórski. – Już dziś wiemy , że w akcję włączą się „Życie Warszawy” i praska galeria [v]iuro.
Jak zwykle pieniądze
– Nie możemy teraz przewidzieć, jakie będą skutki tej akcji – mówi Kwiatek, artysta streetartowy. – Na pewno pozytywne jest już to, że urzędnicy postanowili coś tu zmienić. Rozmach imprezy pozwoli młodym artystom rozwinąć skrzydła.
Sztuka, nawet ta, która ma wylądować pod mostem, potrzebuje jednak pieniędzy. Skala i powodzenie imprezy rozbija się więc o budżet. – Nie uniesiemy go samodzielnie – mówi Sobieraj. Organizatorzy festiwalu chcą zarazić jego ideą Biuro Promocji Miasta oraz poprosić o pomoc sponsorów.
O tym, że warto się dołożyć do takich projektów, pokazują przykłady takich działań – Cans Festival w Londynie i wystawa „Artyści Zewnętrzni” we Wrocławiu. Ekstrawaganckie malarstwo ścienne może stać się świetnym sposobem na przyciągnięcie turystów.
Miejsca, w których będzie odbywał się festiwal:
1. Most Śląsko-Dąbrowski - ściany wału Wybrzeża Kościuszkowskiego i Gdańskiego (tu podziękowania dla Burmistrza Śródmieścia Wojciecha Bartelskiego)
2. Most Śląsko-Dąbrowski - kolumny podpór
3. Rondo Stanisława Sedlaczka - kolumny podpór i ściany przyczółków4. Trasa Łazienkowska - kolumny mostu Łazienkowskiego Port i Cypel Czerniakowski
4. Trasa Łazienkowska - ściana nad przystankiem "Plac Na Rozdrożu 05"
5. Rondo na skrzyżowaniu ulic Marcina Kasprzaka i aleja Prymasa Tysiąclecia - kolumny podpór i ściany przyczółków
6. Trasa Toruńska - Hyde Park Graffiti - wolna przestrzeń festiwalowa, gdzie miłośnicy ulicznego malarstwa ściennego będą się spotykać z mistrzami graffiti.
Miejsca "3 graffiti":
1. Trasa Łazienkowska - ściana przyczółka pod przyszłym Muzeum Historii Polski.
2. Trasa Łazienkowska - węzeł alei Stanów Zjednoczonych - kolumny podpór, ściany przyczółków i tuneli.
3. Trasa Siekierkowska - ściany przyczółków, kolumny podpór wiaduktów - od alei Polski Walczącej do ulicy Wał Zawadowski oraz od ulicy Wał Miedzeszyński do ulicy generała Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Miejsca festiwalowe zostaną użyczone z datą 1 maja 2009 r., natomiast miejsca "3graffiti" już od wtorku wielkanocnego.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.