Gwiazdy architektury wybiorą muzeum
Ministerstwo Kultury ogłosiło międzynarodowy konkurs na siedzibę Muzeum Historii Polski. W jury zasiądą światowej sławy architekci.
– Chcemy, by budynek był nowoczesny i multimedialny. Ma pokazywać przede wszystkim młodym ludziom, że nasza historia jest fascynująca i warto się nią zainteresować – mówił na wczorajszej konferencji minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Budynek Muzeum Historii Polski powstanie nad ruchliwą Trasą Łazienkowską. Architekci nie będą mieli łatwego zadania – obiekt nie może zdominować, znajdującego się w sąsiedztwie Zamku Ujazdowskiego.
Potwierdziły się informacje „ŻW“. Zwycięską koncepcję wybiorą światowej sławy architekci. W dziesięcioosobowym jury zasiądą m.in. Rafael Moneo – laureat Nagrody Pritzkera (architektonicznego Nobla) w 1996 roku, Aurelio Galfetti – założyciel i profesor Akademii Architektury w Mendrisio, Eduardo Souto de Moura – projektant m.in. stadionu w Bradze w Portugalii, francuska architekt krajobrazu Christine Dalnoky, a także prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego, Ryszard Jurkowski, były prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich, i Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Konkurs zostanie podzielony na dwa etapy. – Na początku architekci przedstawią swoją koncepcję budynku – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Spośród zgłoszonych projektów w lipcu jury wyłoni ok. 10 pracowni, które przejdą do drugiej tury. Wtedy będą musiały przygotować szczegółowe rozwiązania dotyczące funkcjonalności samego obiektu. Nazwisko architekta, który zaprojektuje Muzeum Historii Polski, poznamy pod koniec roku.
Pierwszy raz w polskiej historii patronat nad konkursem objęła Międzynarodowa Unia Architektów przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.– To z jej udziałem powstała siedziba opery w Sydney czy Centrum Pompidou w Paryżu – wyjaśnia Kostro.
Planowana powierzchnia Muzeum Historii Polski wyniesie ok. 20 tys. mkw.Będzie to najdroższe powstające od początku muzeum w stolicy. Jego budowa, według dzisiejszych szacunków, pochłonie ok. 300 mln zł. 80 procent będzie pochodzić z funduszy unijnych, reszta z Ministerstwa Kultury. Resort chce, żeby budynek był gotowy w 2013 roku.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.