Zalesie Górne najaktywniejszym sołectwem na Mazowszu
W latach 2011-12 na Mazowszu najaktywniejsze było sołectwo Zalesie Górne (gm. Piaseczno), które od 2008 r. wydaje gazetę „Przystanek Zalesie".
Ukazuje się ona jedenaście razy w roku w nakładzie 700 egzemplarzy. Zainteresowani mogą także przeczytać artykuły na trzech stronach internetowych: www.zalesie-gorne.eu, www.zalesie-gorne.pl oraz www.powiat-piaseczynski.info. Na łamach gazety umieszczane są informacje o bieżących działaniach sołtysa i rady sołeckiej oraz najważniejszych problemach wsi.
Prowadzone są również akcje w tym m.in. pomocy dla rodziny zalesiańskich pogorzelców oraz wspierająca utworzenie świetlicy. Od dwóch lat „Przystanek Zalesie" finansowany jest z funduszu sołeckiego, wcześniej utrzymywał się wyłącznie ze składek członków rady sołeckiej.
W konkursie ogłoszonym przez wojewodę Jacka Kozłowskiego wyróżniono pięć sołectw, przyznając nagrody na łączną kwotę 20 tys. zł. Wygrał projekt, który w największym stopniu integruje społeczność lokalną.
- Pamiętajmy, że nie tylko sołtysi mogą być liderami najmniejszych społeczności, choć najczęściej bez ich zaangażowania rozwój wsi nie jest możliwy – podczas gali finałowej powiedział wojewoda Jacek Kozłowski.
Wśród wyróżnionych sołectw znalazły się także: Rysie (gmina Tłuszcz), Konary (gmina Nasielsk), Opypy (gmina Grodzisk Mazowiecki) oraz Borki – Sołdy (gmina Wiśniew). Doceniono je m.in. za utworzenie świetlic wiejskich, budowę placu zabaw i rekreacji społecznej oraz organizację powiatowych zawodów strzeleckich.
Celem konkursu jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów i oddolnych inicjatyw oraz podniesienie świadomości i aktywizacja społeczności wiejskiej. Zgłoszone projekty oceniła powołana przez wojewodę komisja. W jej skład weszło po dwóch przedstawicieli organizatorów. Kandydatury mogło zgłaszać: 15 mieszkańców sołectwa, rady sołeckie, przewodniczący rad gmin i powiatów, wójtowie, starostowie oraz organizacje pozarządowe. W konkursie brały udział 32 sołectwa.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.