Powitanie wiosny z Syrenką
Pierwszy dzień wiosny będziemy witać 21 marca wśród budzącej się do życia przyrody, w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i w pałacu Ossolińskich w Sterdyni.
Uczestnicy 148. Spaceru z Syrenką będą mogli obejrzeć rzadkie, wiekowe drzewa – pomniki przyrody, park w stylu angielskim, stawy rybne i z wielką starannością utrzymany późnobarokowy pałac z elementami klasycyzmu.
W reprezentacyjnych i bankietowych salach zachowały się XVIII-wieczne polichromie. W podziemiach pałacu znajduje się zaś coś dla koneserów szlachetnych trunków – miodopitnia.Do bryły pałacowej przylegają dwie stylowe oficyny z trzema apartamentami i 21 dwupokojowymi pomieszczeniami. W zaadaptowanym na potrzeby hotelowe starym spichlerzu znajduje się dalszych 37 dwuosobowych pokoi, a w części podziemnej – karczma.
Będziemy zwiedzać przede wszystkim pomieszczenia pałacowe: sale Empirową, Portretową, Teatralną, Purpurową, Kominkową, Tarasową, konferencyjną na 130 osób oraz bibliotekę.
Po krótkim wypoczynku przy kawie odbędzie się wyjazd nad dopływ Bugu (ok. 6 km), gdzie z wielowiekową tradycją utopimy marzannę – symbol pożegnania z zimą. Zwiedzimy również zabytkowy kościół w Sterdyni.
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1446 roku. Wówczas jej właścicielem był Piotr Kiszka herbu Dąbrowa. Po nim włości te przejął jego syn Mikołaj. Sterdynią władali również Krasińscy i Ossolińscy. Ostatnimi właścicielami – do 1944 r. – byli Krasińscy.
Po wojnie mieściły się tu gimnazjum, ośrodek zdrowia, izba porodowa i dom rodzinny. Obecnie cały obiekt należy do Pałacowego Centrum Konferencyjnego.
Zapisy i zaproszenia na kolejny Spacer z Syrenką odbędą się w redakcji „Życia Warszawy” przy ul. Prostej 51 dnia 16 marca w godz. 12 – 14. Zbiórka 21 marca na pl. Bankowym o godz. 10 przed autokarem. Planowany powrót – godz. 15.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.