Nowy przyjazny świat
Po czterech miesiącach przygotowań z pompą startuje kawiarnia Nowy Świat. W piątek zagra Lech Janerka, a w weekend koncerty braci Waglewskich i składu LXMP z Mikołajem Trzaską.
Jeśli program kolejnych weekendów będzie tak bogaty jak na otwarcie, jego twórcom można już gratulować.
Klub i kawiarnia od soboty czynne codziennie od 9 do 3 – obwieszczają plakaty zapraszające na pierwsze trzy dni zabawy z okazji oficjalnego otwarcia Centrum Kulturalnego Nowy Wspaniały Świat.
Przypomnijmy – po serii publikacji w „Życiu Warszawy“ w cyklu „Nowy Kulturalny Świat“ lokal po legendarnej kawiarni został przekazany organizacji pozarządowej. W konkursie najlepszą ofertę złożyło Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego. Nie wszystkim się podobało, że jedno z najlepiej zlokalizowanych miejsc w mieście zostało oddane w ręce środowiska silnie powiązanego z „Krytyką Polityczną“. Odpowiedzią na krytykę mają być oryginalne pomysły i odpowiedni rozmach.
Już dziś o godz. 21 Lech Janerka zaprezentuje się z młodymi didżejami – Basią Polańską, Mikobene i Rado Bogash. Nastąpi też uroczysta odsłona muralu Twożywa.
W sobotę o godz. 20 na scenie zagości już zupełnie inne Tworzywo – zespół braci Waglewskich – Fisza i Emade. W trakcie imprezy warto będzie wyjść na chwilę na zewnątrz. Na fasadach kamienic wzdłuż całej ulicy pojawią się wizualizacje przygotowane przez Katarzynę Górną, Sylwka Łuczaka i Partyzanta. – To duża akcja logistyczna. Wzdłuż całej ulicy rozstawione będą 24 rzutniki, do ich obsługi zjechali nasi wolontariusze z całego kraju – opowiada Dorota Głażewska z „Krytyki Politycznej“, zdradzając, że na projekcję składać się będą historyczne zdjęcia dokumentujące odbudowę miasta, przemieszane z abstrakcyjnymi obrazkami.
W niedzielny wieczór (godz. 20) natomiast do szaleństw na parkiecie zachęcać będą Macio Moretti z Piotrem Zabrodzkim i Mikołajem Trzaską. Zaserwują – jak przekonują – miks muzyki drum’n’bassowo-improwizowanej. – Cieszę się, że miejsca tego typu powstają w Warszawie. Zawsze zazdrościłem dobrych lokali choćby Poznaniowi czy Łodzi – mówi Macio Moretti.
Po nich zaś o ruch na parkiecie ma zadbać DJ Envee. – Przez wiele lat w centrum nie działo się nic. Funkcja, jaką w życiu kulturalnym Wrocławia czy Krakowie pełni rynek, tu nie miała racji bytu. Dobrze, że życie zacznie się toczyć wzdłuż Traktu Królewskiego – mówi artysta.
Czego możemy oczekiwać później, po hucznym otwarciu? – Chcemy, by każdy dzień miał inny profil. Np. w poniedziałki Pan Belina będzie grał przygnębiające piosenki. W środy będą prezentacje tzw. muzyki dla kolekcjonerów, a docelowo w piątki oddamy głos kobietom – wylicza Głażewska
Na imprezach muzycznych Centrum Kulturalne nie poprzestanie. Jednym z większych wydarzeń będzie konferencja „Stare i Nowe Mury w Europie“.– Pojawi się wielu zagranicznych gości, m.in. Timothy Garton Ash, Bernard Guetta czy Reinhard Weisshuhn. Poza tym planujemy zorganizować tu premierę nowej książki Olgi Tokarczuk oraz dyskusje o bieżących wydarzeniach prowadzone przez Jacka Żakowskiego – mówi Głażewska.
Kolejne tygodnie mają też przynieść dalszą rozbudowę lokalu. Będą tu kino słuchawkowe wyświetlające filmy dokumentalne, ale i przestrzeń przystosowana do potrzeb rodziców z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych. Jak słyszymy – to ma być miejsce przyjazne wszystkim warszawiakom.
Przeczytaj cały artykuł
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.