Zaprojektuję za więcej
Jeśli miasto chce mieć teatr w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to architekt Christian Kerez gotów jest go zaprojektować. Ale stawia warunek: renegocjacja kontraktu i dodatkowa zapłata – dowiedziało się „Życie Warszawy”.
W czwartek Christian Kerez kolejny raz przyjeżdża do Warszawy, by rozmawiać z urzędnikami o Muzeum Sztuki. Ratusz zapowiada przełamanie pata, który trwa od kilku miesięcy.
– Mam nadzieję, że będziemy już mogli ogłosić powrót do projektowania obiektu, które zostało zawieszone – mówi Paweł Barański, szef Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.
Czy jednak rzeczywiście do tego dojdzie? Konflikt o teatr w muzeum, który spowodował zawieszenie prac nad projektem, wciąż nie jest do końca rozwiązany.
Teatr tu widzą ogromny
Ratusz zażądał bowiem, by na parterze muzeum, gdzie pierwotnie planowano ulokować galerie i sklepy, Kerez zaprojektował scenę dla Teatru Rozmaitości Grzegorza Jarzyny. Teatr miałby funkcjonować jako odrębna instytucja, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej miałoby się zmienić w Centrum Sztuki – taka nowa nazwa tej placówki pojawiła się już w budżecie miasta. Architekt był jednak do pomysłu nastawiony sceptycznie. Z powodów formalnych – teatru nie było w warunkach konkursu na MSN – oraz prestiżowych: chciałby, by muzeum było autonomiczną instytucją, a nie dzielącą się budynkiem z teatrem placówką. Istotne były też powody czysto techniczne: teatr z obrotową sceną w tym miejscu budynku po prostu się nie zmieści.
Po rozmowach z polskimi partnerami, m.in. pracownią APA Kuryłowicz, urzędnikami miasta i resortu kultury, architekt zdecydował postawić sprawę jasno: – Nie mogę zaprojektować teatru w muzeum, bo tego nie przewiduje dziś moja umowa z miastem. Jeżeli ratusz chce, żeby powstał on w tym miejscu, muszę zmienić cały projekt, a to oznacza renegocjację umowy, w tym honorarium – zapowiada w rozmowie z “ŻW” Christan Kerez. Na razie nie chce ujawnić, o ile więcej kosztowałaby praca jego i wynajętych przez niego współpracowników.
Prezydent zaskoczona
Gdy przekazaliśmy sugestię architekta, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zaniemówiła. – Jestem zaskoczona – przyznała. – Byłam przekonana, że moi urzędnicy już się porozumieli z panem Kerezem.
Czy zgodzi się zatem zapłacić więcej architektowi? – Nie wiem. Nie potrafię powiedzieć. Nie będziemy prowadzić negocjacji za pośrednictwem mediów. Musimy najpierw tę propozycję usłyszeć od architekta. Na razie Kerez powiedział to wam, nie nam – stwierdza prezydent. – Ale wydaje mi się, że cena za projekt tej inwestycji budziła już zbyt wiele emocji. I nie jest niska.
Rekordowe honorarium
Wynagrodzenie architekta za projekt MSN to 26 mln zł. To dziś najdroższy w historii projekt miejskiej inwestycji. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ukrywała nigdy, że niezbyt jej się podoba budynek wymyślony przez Kereza. A od kilku miesięcy urzędnicy zachowują się tak, jakby czekali tylko na pretekst do wycofania się z inwestycji przy pl. Defilad. Czy żądania Kereza staną się takim pretekstem? – Nie widzę powodu do niepokoju. Budowa muzeum miałaby się zacząć dopiero w 2011 roku, więc jest jeszcze czas na rozmowy – uspokaja prezydent.
Przeczytaj ekskluzywny wywiad z Christianem Kerezem
Dodaj swoją opinię
Kalendarium sporu wokół projektu muzeumLuty 2007
Christian Kerez wygrywa konkurs na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Marzec 2007
Anda Rottenberg i Tadeusz Zielniewicz, członkowie rady programowej i zarazem jurorzy, podją się do dymisji w proteście przeciw nagrodzeniu projektu Christiana Kereza
Styczeń 2008
Po trwających kilkanaście miesięcy negocjacjach za projekt muzeum miasto decyduje się zapłacić Kerezowi 26 mln zł
Kwiecień 2008
Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisuje z architektem umowę na projekt muzeum
Lipiec 2008
Kerez pokazuje pierwsze efekty pracy nad muzeum
Sierpień 2008
Władze miasta nie akceptują wprowadzonych przez Christiana Kereza zmian w projekcie. Chcą, żeby znalazł się w nim teatr
Wrzesień 2008
Projekt Christiana Kereza zostaje odrzucony, bo architekt nie uwzględnił w nim teatru. Miasto wstrzymuje prace nad budową placówki
Październik 2008
Ministerstwo Kultury zgadza się na placówkę teatralną pod warunkiem, że nie będzie to odrębna jednostka
Listopad 2008
Władze miasta raz jeszcze informują architekta, że ma on zaprojektować w muzeum teatr
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.