Czyściciel bazgrołów na etacie
Przedsiębiorcy i mieszkańcy z Chmielnej chcą walczyć z plagą graffiti na śródmiejskim deptaku. Zatrudnią więc na etat pracownika, który codziennie będzie usuwał świeże napisy.
W tej chwili mamy do czynienia z kolejną falą wandalizmu. Grafficiarze tagują, gdzie popadnie. Nie chcemy tylko narzekać i czekać, aż zareagują urzędnicy. Postanowiliśmy działać sami. Mamy nowy pomysł na walkę z grafficiarzami – mówi Paweł Walicki, pomysłodawca Projektu Chmielna, działającego w ramach Fundacji CMP – Czy Mogę Pomóc?
Krok 1. Opiekun Chmielnej
Wkrótce na Chmielnej pojawi się etatowy pracownik – osoba, która codziennie będzie monitorowała całą ulicę i likwidowała graffiti. – W tej chwili poszukujemy dodatkowych źródeł finansowania, między innymi staramy się pozyskać dotację od miasta. Liczymy też na pomoc mieszkańców i wspólnot w zbiórce funduszy – mówi Paweł Tarnowski, koordynator Projektu Chmielna. – W przyszłości chcemy zabezpieczyć wszystkie partery i bramy na Chmielnej preparatami antygraffiti – dodaje. W projekt włączyli się już przedsiębiorcy ze Śródmieścia, m.in. Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy i CMP Centrum Medyczne. Do tej pory przeprowadzono już dwie akcje, w czasie których udało się odnowić elewacje budynków przy ul. Chmielnej 11 i 14. Wyczyszczono też bramę przy Chmielnej 10 i zainstalowano tu monitoring.
Krok 2. Uświadamianie
Społecznicy zaapelowali także do policji i straży miejskiej o zwiększenie liczby patroli. Bezskutecznie. W ubiegłym roku w całym mieście strażnicy interweniowali w sprawie nielegalnych napisów 246 razy. Jednak wystawili tylko trzy mandaty.
Jak więc walczyć z plagą tagów? W teorii właściciele kamienic mogą złożyć wniosek o dotacje na odrestaurowanie zabytkowych elewacji u stołecznego konserwatora zabytków. W praktyce prawie nikt tego nie robi. – Zaproponowaliśmy więc akcję informacyjną dotyczącą dofinansowania i obowiązku dbania o estetykę – mówi Paweł Tarnowski. Chodzi m.in. o przygotowanie ulotek, listów do kamieniczników i wspólnot. W środę o godz. 18 zaplanowano też spotkanie z mieszkańcami ulicy w klubie The Pictures.
– W tej chwili pracujemy wspólnie z Centrum Komunikacji Społecznej nad programem do walki z wandalami – mówi Urszula Majewska, rzeczniczka śródmiejskiej dzielnicy. – Akcje ulotkową planujemy rozpocząć wiosną. Miała już rozpocząć się w ubiegłym roku, ale staraliśmy się namówić do współpracy jak najwięcej miejskich jednostek.
Urzędniczka przyznaje, że wiecznie pomazane ściany to problem całego Śródmieścia. Dlatego chwali inicjatywę właścicieli kamienic z ul. Chmielnej. – Centrum stolicy powinno wyglądać elegancko. Mam nadzieję, że wspólnie to osiągniemy – ocenia.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.