Otoczenie Stadionu Narodowego
Promenada wzdłuż al. Zielenieckiej z centrum rozrywkowym i halami wystawowymi. Stacja kolejowa połączona z metrem, hala widowiskowa, biura i 160-metrowy wieżowiec. Tak będzie wyglądać otoczenie Stadionu Narodowego. Zobacz zwycięskie wizualizacje.
Opis obiektu:
Praca wygrała w konkursie na najlepszy projekt zagospodarowania otoczenia Stadionu Narodowego pracę cechuje pragmatyzm zaproponowanych rozwiązań. Wyróżnia się ona czytelną kompozycją urbanistyczną opartą o promenadę pieszą równoległą w swym przebiegu do al. Zielenieckiej.
Promenada ta pozwala wygodnie skomunikować rejon ronda Waszyngtona z rejonem ul. Targowej, a jednocześnie uzyskać dostęp do zespołu Stadionu Narodowego, hali widowiskowej oraz zespołu wystawienniczo-biurowego wytwarzającego obszar o dużej intensywności rozbudowy w rejonie przystanku kolejowego Stadion.
Atrakcyjnym rozwiązaniem jest wytworzenie wysokosprawnego węzła komunikacyjnego opartego o wykorzystanie szynowych środków transportu (kolej, metro, tramwaj) oraz kreacja placu miejskiego z wykorzystaniem tego węzła wymiany ruchu.
Jak czytamy w uzasadnieniu, praca spełniła wymagania organizatora konkursu, wyróżniając się zdecydowanie od reszty prac, m.in. analizą uwarunkowań oraz przyjętymi rozwiązaniami. W szczególności należy zauważyć:
1. Miejski charakter części północnej terenu w powiązaniu z planowanym zagospodarowaniem Parku Praskiego.
2. Relacja pomiędzy krajobrazem parkowym w części południowej z placem miejskim na północy.
3. Wykorzystanie terenu dworca jako działki budowlanej.
Lokalizacja:
Otoczenie stadionu Narodowego (40 ha) - pomiędzy rondem Waszyngtona, al. Zieleniecką, Wybrzeżem Szczecińskim i ul. Zamoyskiego.
Termin wykonania projektu:
? (z pewnością nie powstanie do 2012 roku)
Koszt inwestycji:
?
Inwestor/Pomysłodawca:
Narodowe Centrum Sportu (inwestor)
Dawos i JEMS Architekci (projekt)
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.