Trójkąt zaskoczeń
„Zima w czerwieni”, dramat Adama Rappa, reż. Karolina Kirsz, wyk. Katarzyna Czapla, Konrad Bugaj, Piotr Tołoczko, Teatr Rampa, ul. Kołowa 20, bilety: 20 – 25 zł, rezerwacje: tel. 22 679 89 76, premiera: piątek (18.03), spektakle: sobota (19.03) – niedziela (20.03), godz. 19
Dramat Adama Rappa zafascynował ich tak bardzo, że aby go wystawić, postanowili stworzyć nieformalny zespół teatralny – Grupę Verte.
Pisarz, muzyk, scenarzysta i reżyser Adam Rapp jest jedną z mocno kontrowersyjnych postaci współczesnej kultury amerykańskiej. Jego powieść „The Buffalo Tree" została ocenzurowana przez radę Muhlenberg School w Reading w Pensylwanii ze względu na język i treści seksualne. Rapp jest również autorem powieści graficznych i pracował jako konsultant kreatywny przy głośnym serialu „The L Word" przedstawiającym życie grupy lesbijek i kobiet biseksualnych. Kontrowersji, a także ostrego języka nie brakuje też w „Zimie w czerwieni", za którą otrzymał nominację do nagrody Pulitzera.
– W oryginale jest dużo wulgaryzmów – zdradza reżyserka Karolina Kirsz. – Część z nich mocno fizjologiczna. Nie wykorzystaliśmy pod tym kątem wszystkich możliwości tego tekstu, bo nie chcieliśmy z tego robić głównego tematu.
Bohaterowie „Zimy w czerwieni" tworzą skomplikowany trójkąt miłosny. Dwóch przyjaciół trafia do Amsterdamu. Spotykają tu prostytutkę, która ma być lekiem na problemy jednego z nich, ale zamiast pieniędzy dziewczyna chce miłości. Wszystko okazuje się inne, niż wydawało się na początku.
– Tekst Rappa jest hiperrealistyczny, a mnie nie zależy na takiej formie – mówi Karolina Kirsz. – Przygodą było już samo znalezienie języka, który pokaże wszystko, co siedzi bohaterom w głowach i sercach. Dla mnie to opowieść o ogromnej duchowej potrzebie drugiego człowieka, a jednocześnie braku umiejętności nawiązania z nim relacji.
Premiera dramatu Rappa, co podkreślają sami twórcy, dojdzie do skutku dzięki staraniom całej grupy o sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Nie zamierzają zakończyć działalności tylko na tym przedstawieniu. Być może mamy więc okazję przyjrzeć się początkom działalności nowej niezależnej warszawskiej grupy.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.