Wały wytrzymają?
W Wilanowie część mieszkańców przygotowuje się do ewakuacji. W Wawrze na ul. Ogórkowej wieczorem napełniano worki z piaskiem. Warszawiacy szykują się na najgorsze.
Zarządca polecił nam zabezpieczyć nasze rzeczy w związku z możliwością ewakuacji – mówi mieszkająca przy Wale Zawadowskim Anna Masłoń. – Wszyscy lokatorzy z parteru spakowali do siatek dokumenty, pieniądze oraz najbardziej potrzebne rzeczy i zanieśli je do sąsiadów na górę – relacjonuje.
Mieszkańcy ul. Jara wyprowadzali także samochody z garaży podziemnych i opróżniali piwnice. – Część sąsiadów zostawiła swoje auta na parkingach w centrum miasta – dodaje Masłoń.
Wczoraj po południu na wilanowskim osiedlu panowała pełna mobilizacja, nerwowo było także na pobliskim wale przeciwpowodziowym. Cały czas przychodzili tam ludzie i obserwowali, jak szybko wzrastał poziom wody. – Boimy się, ale wał wygląda na solidny, więc mamy nadzieję, że wody nie przepuści – denerwowała się Magda Ciemkowska, mieszkanka osiedla przy ul. Zaściankowej.
Pospolite ruszenie mieszkańców było także przy ul. Ogórkowej, w najniżej położonym miejscu w Wawrze. Około 100 osób, wspieranych przez 15 strażaków, układało wieczorem wał z worków z piaskiem. Zalaniem zagrożonych jest 50 segmentów mieszkalnych. Na miejscu była nawet specjalna maszyna do napełniania worków piaskiem, dzięki niej praca przyspiesza nawet dziesięć razy.
Mimo że woda nie będzie na tyle wysoka, by przelać się przez wały, to im dłużej jej poziom będzie wysoki, tym większe szanse na przesiąkanie, a nawet przerwanie wału. Prognozy mówią, że taki stan wody może się utrzymać nawet przez kilka dni. Dlatego strach o to, czy wały wytrzymają, potrwa.
Najbardziej newralgiczne punkty to okolice zoo, wały Miedzeszyński i Zawadowski. Przy zwierzyńcu strażacy wybudowali dziś dodatkowy wał z worków z piaskiem. Mimo że Wał Miedzeszyński wyremontowano w 2007 r., to może przesiąkać, bo ziemia jeszcze nie zdążyła się ułożyć.
Natomiast remont Wału Zawadowskiego blokowany jest z powodu protestów ekologów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. – Od roku nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę – narzeka szef warszawskiego oddziału Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Marek Pokorski. – Poza tym ani w tym, ani w zeszłym roku nie dostaliśmy żadnych środków na inwestycje – dodaje.
W stolicy odbudowy wymaga także wał na Młocinach, który od momentu powstania w pierwszej połowie XIX wieku nie przeszedł żadnego remontu. Prawdopodobnie pozwolenie na budowę uda się uzyskać w przyszłym roku. Na renowację obu wałów potrzeba 70 – 80 mln zł. — Marcin Gałuszko, TVP Warszawa
„ŻW” radzi
1. Przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku (ewentualnie do sąsiadów, którzy mieszkają wyżej).
2. Ustal sposoby kontaktowania się z rodziną w razie stracenia łączności.
3. Naucz się odłączać źródła energii, gazu i wody.
4. Zgromadź w pojemnikach znaczną ilość wody pitnej.
5. Miej włączone radio na baterie na częstotliwościach lokalnej stacji – usłyszysz komunikaty o zagrożeniu i sposobach postępowania.
6. Zapewnij sobie odpowiednią liczbę źródeł światła – świece, latarki i zapasowe baterie.
7. Niezbędne będą odpowiednie obuwie i ubranie.
8. Poznaj drogi ewakuacyjne i zapoznaj z nimi swoich najbliższych i sąsiadów.
9. Podczas powodzi dostosuj się do poleceń prowadzących akcję ratunkową. Jeśli dostaniesz polecenie do ewakuacji, nie zwlekaj.
10. Jeśli masz dzieci, warto przećwiczyć rodzinny plan działania na wypadek klęski żywiołowej. Dobrze jest mieć gotową „listę rzeczy do zrobienia i zabrania“.
11. Jeśli nastąpi najgorsze, bądź spokojny i cierpliwy. Nie panikuj.
12. Informacji na temat bieżącej sytuacji udziela Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy pod numerem telefonu 800 707 112 lub 22 196 56.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.