Program Balkan Express
11.04 – PIĄTEK
Państwowe Muzuem Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
18:00 - oficjalne otwarcie – przedmowa (gość specjalny – prof. Wojciech J. Burszta), poczęstunek19:00 - otwarcie wystawy poświęconej kulturze bałkańskiej (unikatowe pocztówki bałkańskie ze zbiorów Fundacji „Pogranicze“ oraz prezentacja zbiorów Muzeum Etnograficznego)
12.04 – SOBOTA
Klub Dobra Karma, ul. Górczewska 67
Popołudnie dla dzieci małych i dużych
Już w sobotę, 12 kwietnia Dobra Karma będzie pachnieć baklavą, rozbrzmiewać bałkańskimi dzwiękami i czarować niezwykłymi baśniami. A wszystko to w ramach festiwalu „Balkan Express‘. Taki pociąg z dobrą energią rusza tylko raz w roku.
Starujemy o godz. 12:00 spotkaniem z kuchnią bałkańską pod okiem Iliany Genew-Puhalewej, autorki Bałkańskich zapisków kuchennych oraz Kuchni jarskiej Bułgarów w przepisach i kometarzach (www.balkansko.org). Uczestnicy spotkania, zarówno dzieci jak i dorośli, pod okiem mistrzyni nauczą się przygotowywać dania bałkańskie, także wegetariańskie!!!
Po wspólnym gotowaniu i obiedzie przyjdzie czas na odpoczynek.
W podróż po bałkańskich opowieściach zabiorą nas studenci łódzkiej slawistyki. Będziemy mieli okazje usłyszeć nieznane w polskiej wersji językowej bajki i baśnie bałkańskie.
Zapraszamy gorąco dzieci małe i duże, już w sobotę 12 kwietnia.
Start godz. 12:00. Wstęp wolny
W trakcie całego spotkania będzie można oglądać zdjęcia z podróży na Półwysep Bałkański
Państwowe Muzuem Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
18:00 – opowieści Rigelsa Haliego o muzyce bałkańskiej
Klub Dobra Karma, ul. Górczewska 67
W Dobrej Karmie koncert zespołu "KITKA SARENA". Krzesła na bok i zapraszamy do tańca.
Zespół instrumentalny "KITKA SARENA" składa się z osób zafascynowanych muzyką graną między Bałtykiem, a Morzem Czarnym. Nazwa grupy w języku macedońskim oznacza "kolorowy kwiat". Jest wyrazem fascynacji muzyką półwyspu Bałkańskiego; oddaje zarówno różnorodność doboru utworów jak i osobisty stosunek do wykonywanej muzyki.
Skład zespołu:
- akordeon: Paweł Stępień
- Kontrabas: Darek Łapiński
- skrzypce: Małgorzata Pałubska
- flet: Jan Trojanowski.
Start: godz. 20:00
Wstęp wolny
W Radiu Luxembourg koncert serbskiego zespołu Lira Vega
Zespół Lira Vega to, jak pisze serbska prasa muzyczna, najjaśniejsza gwiazda na muzycznym firmamencie Serbii. Zespół tworzy muzykę określaną jako post – rock czerpiąc inspirację zarówno z muzyki klasycznej jak I naiwnej. Ich koncerty są niezwykle przemyślanymi widowiskami scenicznymi podczas których unikalną atmosferę tworzy wokalistka zespołu Zoja Borovčanin, będąca w jednej chwili aniołem a w drugiej wiedźmą. Jej styl śpiewania porównuje się z wczesną Bjork lub Patti Smith. Zespół powstał w 1998 roku jako część zespołu teatralnego pod nazwą POZORIŠTE ŠEŠIRA. Od 2002 tworzą pod nazwą Lira Vega. W skład zespołu wchodzą:
Zoja Borovčanin - wokal
Vladimir Dordević - gitara
Nemanja Aćimović - gitara basowa
Dejan Utvar - perkusja
Boris Mladenović - producent
Lira Vega ma na swoim kocie występ jako gwiazda wieczoru na berlińskim Balkan Black Box Festival.
Więcej o zespole: http://www.liravega.com/
Start: godz: 22:00. Wstęp wolny
Przed i po koncercie do tańca i picia rakiji namówiać nas będzie dj….
Klub Zwiąż Mnie ul. 11 listopada 22 21:00 – impreza z muzyką bałkańską
13.04 – NIEDZIELA
Klub Dobra Karma, ul. Górczewska 67
Popołudnie dla dzieci małych i dużych 12:00 – warsztaty tańca dla dzieci i rodziców – zespół Charivari.Podczas pierwszej edycji festiwalu „Balkan Express“ Xenia, Barbara i Zofia oczarowaly śpiewem i porwały do tańca zebranych gości. Ich głosy słychać było jeszcze długo po oficjalnym zamknięciu klubu!
W tym roku zespół również zaprosi gości małych i dużych do wspólnych zabaw i tańców. Poznamy m.in. tradycyjne serbskie tańce korowodowe. A muzyka i śpiewy będą nam towarzyszyć przez całe niedzielne popołudnie.
Zapraszamy gorąco dzieci małe i duże, w niedzielę 13 kwietnia. Wstęp wolny
Więcej informacji o zespole: http://charivari.republika.pl/
Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
17:00 – 20:00 Romowie na Bałkanach
Spotkanie z ekspertami od spraw romskich na Bałkanach oraz pokazy slajdów z Macedonii, Kosowa, Rumunii, Bułgarii, Serbii:
Adam Bartosz – etnograf i muzeolog. Jest dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zajmuje się mniejszościami etnicznymi oraz kulturą Karpat. Utworzył w Tarnowie pierwszą na świecie stałą ekspozycję historii i kultury Cyganów.
Andrzej Mirga – Szef Punktu Kontaktowego do Spraw Romów i Sinti przy Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Autor m.in. Cyganie: Odmienność i nietolerancja.
Paweł Lechowski – etnograf, specjalista do spraw Migracji Romów Rumuńskich.
Andrzej Grzymała-Kazłowski – główny specjalista w Departamencie Wyznań Religijnych i Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA. Moderator: Piotr Majewski – socjolog. Doktorant Instytutu Slawistyki PAN w Studium Mniejszości Narodowych i Małych Ojczyzn.
20:00 - Premiera filmowa „Magiczne Oko”, reż. Kujtim Cashku, Albania, Niemcy, 2005, 93 min
14.04 – PONIEDZIAŁEK
Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, 12. piętro
17:30 - 19:00 Współczesne Bałkany
Spotkanie ze specjalistami z Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego. Moderator: Piotr Majewski
Klub Dobra Karma, ul. Górczewska 67
W poniedziałkowy wieczór zapraszamy na spotkanie ze współczesną muzyką bałkańską.
Już o 19:00 pokaz teledysków, animacji i dokumentow muzycznych czyli wszystko o współczesnej muzyce bałkańskiej w video pigułce.
A wieczorową porą zapraszamy na cykliczne, dobrokarmiczne spotkanie muzyczne Jam Sassion, w którym uczestniczyć będzie bałkański muzyk Luka Ivanović (Lukatoyboy). Co wyniknie z tego spotkania nie wiedzą sami organizatorzy:)
Lukatoyboy jest twórcą, producentem, wykonawcą eksperymentalnej muzyki elektronicznej oraz DJ-em i wydawcą programu radiowego 'Cut-Paste FM". Był zaangażowany w działalność belgradzkiego sklepu muzycznegoBluebox, który w latach 2000-2003 zyskał sławę sprowadzając muzykęniedostępną w tamtym czasie w Serbii. Występował na żywo na ważnych serbskich oraz zagranicznych festiwalach (EXIT '04 & '05, Suspended Adolescence '06, UH Fest 2007 w Budapeszcie, A Rough Guide To Belgrade w Amsterdamie '06). Był także muzycznym koordynatorem oraz realizatorem dźwięku dwóch spektakli teatralnych ("Velika Bela Zavera" i "Druga Strana") w Belgradzie.
Zapraszamy już w poniedziałek, 14 kwietnia. Start: godz. 19:00. Wstęp wolny!
15.04 - WTOREK
Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, 12. piętro
17:30 - 19:00 Macedonia – serce Bałkanów
Spotkanie z Nicolą Jordanovskim (Instytut Studiów Społecznych PAN): "Macedońskie mity polityczne. Historia i teraźniejszość", oraz Maciejem Kaczorowskim (Pracownik Ambasady Rep. Macedonii w Warszawie): "Przemiany ustrojowe i sytuacja socjoekonomiczna w Republice Macedonii". Moderator: Piotr Majewski
Galeria Saturator, ul. 11 Listopada
19:00 – slajdowisko - „Klub Podróżnika“ – Michał Drożdż (Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Macedonia, Bułgaria)
Kino Iluzjon, Narbutta 50a
Wieczór z filmem serbskim
20:30 - Filmy przygotowane dla belgradzkiej telewizji m.in. „Zika“, reż. Dusan Cavic i Dusan Saponja
16.04 – ŚRODA
Collegium Civitas Pałac Kultury i Nauki, 12. piętro
17:30 – 19:00 Kobiety na Bałkanach
Spotkanie z przedstawicielami Studium nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci „Gender Studies” przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Przedstawienie wyników projektu dotyczącego obecności kobiet w sferze publicznej na Bałkanach. Spotkanie z ekspertami Fundacji „Partners” Polska, którzy zaprezentują wyniki programu „Rozwój ekonomicznej aktywności kobiet w Kosowie”, realizowanego od 2006 roku.
19:30 – Projekcja filmu „Bóg jest z nami mężczyznami” oraz spotkanie z reżyserem Janem SosińskimModerator: Piotr MajewskiGaleria Saturator, ul. 11 Listopada
20:00 – slajdowisko - „Klub Podróżnika“ - Natalia Zimna (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Albania, Grecja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia)
17.04 – CZWARTEK
Plan B, Aleja Wyzwolenia 18
18:00 – „Kosowo w obiektywach fotoreporterów“
Podczas spotkania przedstawimy zdjęcia najlepszych polskich fotoreporterów z największych polskich dzienników ("Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Dziennik"). Fotografie będą punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak zmieniało się i zmienia życie w Kosowie podczas ostatnich kilkunastu lat.
Galeria Piksel, Noakowskiego 12
20:00 - Poznaj wspólczesną sztukę bałkańską.
Projekt Copy/Paste Galerija 10m2 (http://www.galerija10m2.com/) – przenosimy Galerię Sztuki Współczesnej z Sarajewa – projekt realizowany przez studentów Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW.
Pokaz prac Damira Ocko - www.damiroczko.com
Po pokazach impreza z muzyką elektroniczną, którą poprowadzi : Luka Ivanović
18.04 – PIĄTEK
Galeria Saturator, ul. 11 Listopada
18:00 – slajdowisko - „Klub Podróżnika“ – Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Serbskiej (reportaż z Czarnogóry)
Kino Iluzjon, Narbutta 50a
19:00 - Retrospektywa kina bałkańskiego cz.1
20.04 – NIEDZIELA
Dobra Karma, ul. Gorczewska 67
13:00–15:00 - popołudnie dla dzieci – warsztaty muzyczne – Luka Ivanović (Serbia)
W niedzielne popopołudnie znów będzie muzycznie. Tym razem zapraszamy na warsztaty z Luką Ivanoviciem (Serbia).
Będziemy tworzyć muzykę UWAGA na Nintendo !!!Wszystkich którzy dysponują takim sprzętem muzycznymJ prosimy o zabranie go ze sobą.
Zapraszamy dzieci małe i duże do muzycznego eksperymentowania.
Start: godz. 13. Wstęp wolny
Informacja o artyście: Luka Ivanović - Jest twórcą, producentem oraz wykonawcą eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Występował na żywo na ważnych serbskich oraz zagranicznych festiwalach (EXIT '04 & '05, Suspended Adolescence '06, UH Fest 2007 w Budapeszcie, A Rough Guide To Belgrade w Amsterdamie '06).
Galeria Saturator, ul. 11 Listopada
19:00 - slajdowisko - „Klub Podróżnika“ –Karolina Więckiewicz, Marcin Ochmański, Anna Wojciechowska, Karol Skałecki (Chorwacja, Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina)
Radio Luxembourg, Górczewska 67
21:00 – koncert zespołu Rromariachi
Krzesła i stoły na bok. Tańce czas zacząć!!! Już w niedzielę w Radiu Luxembourg prawdziwi trębacze, prosto z Serbii - zespół Rromariachi.
To oni poderwali to tańca tłumy podczas znanego na całym świecie festiwalu trębaczy w Guchy. Do tego stopnia, że w 2004r. zajęli tam drugie miejsce.
Aktualny skład zespołu to dwie trąbki, trąba, saksofon, bęben, darbuka i gitara basowa.
Start godz. 21:00, Wstęp wolny
21.04 – PONIEDZIAŁEK
Galeria Saturator, ul. 11 Listopada
18:00 – slajdowisko - „Klub Podróżnika“ - Natalia Dobryszycka (Bośnia i Hercegowina)
22.04 – WTOREK
18:00 – spotkanie z Bozidarem Jezernikiem i opowieści o Bałkanach w oczach zachodnich podróżników.
Kino Iluzjon, Narbutta 50a
20:00 - Spotkanie z filmem Pavle Vucovicia
Informacja o reżyserze: Jego pierwszy film krótkometrażowy ,,Run rabbit run” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Cinéfondation na festiwalu w Cannes w 2003 roku. Film był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Kijowie, Pusan, Mediolanie oraz Mar del Plata w Argentynie. Jego drugi film krótkometrażowy – ,,Minus” zdobył trzecią nagrodę w konkursie Cinéfondation na festiwalu w Cannes w 2007 r.
20:30 - Retrospektywa kina bałkańskiego cz.2
23.04 - ŚRODA
Wykład Bozidara Jezernika i opowieści o Bałkanach w oczach zachodnich podróżników.
Kino Iluzjon, Narbutta 50a
19:00 - Retrospektywa kina bałkańskiego cz.3
Dodatkowe moduły oraz imprezy towarzyszące:
1) Collegium Civitas 11-21 kwietnia - Wystawa fotografii: zdjęcia z Albanii
2) Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, ul. Żurawia 4 – 10 kwietnia, godz. 18:00 – Wernisaż wystawy „Muzułamańskie Oblicze Macedonii“
3) Periodyk „Balkan Express”: wydawany na płycie DVD w formie elektronicznej, poświęcony Europie Południowo-Wschodniej, wprowadzony do dystrybucji ogólnopolskiej [wydanie - lipiec 2008]
4) www.balkanexpress.org.pl: rozbudowanie oficjalnej strony festiwalu w stronę serwisu poświęconego relacjom Polska - Europa Południowo-Wschodnia.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.