Zyskają dzieci z Pruszkowa
W Pruszkowie powstanie nowa szkoła, przedszkole i żłobek. Wmurowano kamień węgielny pod budowę kompleksu oświatowo-sportowego przy ul. Jarzynowej.
Szkoła o powierzchni użytkowej 6 464 m kw pomieści 17 sal lekcyjnych z zapleczem, a także m.in. pełnowymiarową salę gimnastyczną z zapleczem, sceną, stołówkę z zapleczem kuchennym, bibliotekę z pracownią multimedialną, diw świetlice z salą zajęć wyrównawczych, pokój nauczycielski, pokój cichej pracy, zaplecze socjalne i szatnie. Wokół obiektu powstaną elementy małej architektury: murki oporowe, rampy, schodki, ławki oraz dwa boiska sportowe o nawierzchniach syntetycznych.
Oddzielne wejście do strefy sali gimnastycznej umożliwi korzystanie z niej jako ośrodka miejskiego sportu i kultury.
Budynek mieszczący żłobek i przedszkole energooszczędny. Obydwie placówki połączone będą wspólnym dziedzińcem i salą rekreacyjną. Obiekt pomieści m.in. place zabaw, elementy małej architektury, zieleńce oraz parkingi dla rodziców dowożących dzieci. Placówka ta jest przewidziana dla 150 maluchów.
Cały kompleks i jego otoczenie będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- Budynki wykonamy w technologii tradycyjnej z prefabrykowanymi stropami i drewnianą więźbą dachową – mówi Marcin Bargłowski, kierownik budowy, Skanska. – Ciekawostką natomiast będą gazowe pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami, które zastosujemy w obiekcie – to technologia wykorzystania paliw gazowych do wysokosprawnego wytwarzania energii ciepła i chłodu. Instalacja takich pomp wymaga wykonania niektórych odwiertów pod kątem – wyjaśnia kierownik budowy.
- Gazowe pompy ciepła to unikatowe na skalę kraju rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie oszczędności już na etapie eksploatacji poprzez obniżenie zapotrzebowania na moc elektryczną. Zasilenie gazem jest tańsze niż użycie energii elektrycznej. Dodatkowo pompy gazowe mają większą efektywności niż sprężarkowe. Ma to bardzo duże znaczenie latem, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną na potrzeby chłodzenia w obiektach jest największe - wyjaśnia. - To także mniejsze gabaryty i masa urządzeń oraz redukcja wymaganej przestrzeni instalacyjnej – dodaje.
Projekt w formule „zaprojektuj i wybuduj", o łącznej wartości blisko 35 mln zł brutto, realizuje Skanska na zlecenie Prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego.
Obecnie Skanska buduje w stolicy i okolicach 12 obiektów oświatowych m.in. trzy żłobki na warszawskiej Białołęce – przy ul. Odkrytej, Truskawkowej i Krzyżówki, zajmuje się rewitalizacją Gmachu Audytoryjnego w Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego, remontuje gimnazjum przy ul. Żywnego.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.