Muzeum na stulecie bitwy
Władze Wołomina walczą o wsparcie dla budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.
Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan napisała list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o objęcie patronatu nad setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Apeluje też o wsparcie dla projektu budowy muzeum.
„W 2020 roku przypada 100. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, jednej z tych batalii, które decydująco wpłynęły na losy całej Europy, a może i cywilizacji zachodniej. Polacy obronili wówczas Stary Kontynent przed najazdem bolszewickim. Bitwa Warszawska była przełomem w trwającej od listopada 1918 do października 1920 roku wojnie polsko-bolszewickiej – wielkim militarnym triumfie odrodzonej Rzeczypospolitej. Niestety, wciąż brakuje miejsca, które godnie opowie o zwycięstwie Polski i ocaleniu Europy" – przypomina Elżbieta Radwan.
List do prezydenta to początek kampanii, której adresatami są władze państwowe, samorządowe, kościelne, a także organizacje pozarządowe. Pisma z apelem o wsparcie projektu otrzymali m.in. ministrowie obrony narodowej, rozwoju, kultury i dziedzictwa narodowego. Do różnych instytucji wysłano prawie 2 tys. pakietów promocyjnych.
– Mamy działkę, projekt muzeum, a także pozwolenie na budowę – mówi nam Bartłomiej Rajchert, pełnomocnik do spraw rozwoju i promocji Wołomina. Potrzeba jednak ok. 20 mln zł. Takich pieniędzy samorząd nie ma.
Miejsce, na którym ma powstać placówka, obejmuje ok. 60 ha. Z planów architektonicznych wynika, że budynek muzeum ma się składać z sześciu nieregularnych figur, których niespokojny obrys symbolizuje walkę. W środku mają być eksponowane nie tylko pamiątki po bitwie z 1920 r., ale i te pokazujące zwycięstwo Polaków nad komunizmem.
– Naszym marzeniem jest, aby Ossów stał się miejscem kojarzonym z nowoczesnym patriotyzmem, rozumianym jako doskonała znajomość historii Polski, ale także głęboka świadomość odpowiedzialności za ojczyznę, wyrażająca się gotowością do działania. Temu celowi ma służyć formuła parku historyczno-militarnego – tłumaczy Rajchert.
Samorządowcy proponują, aby w Ossowie powstał park historyczno-militarny. Obok muzeum miałyby się znajdować m.in. strzelnica, ściany wspinaczkowe, tory przeszkód, parki linowe, pola i obiekty treningowe na potrzeby manewrów grup proobronnych, trasy terenowe dla różnych pojazdów, przestrzenie do organizacji inscenizacji i rekonstrukcji militarnych, a także teren biwakowy.
– Tak skonstruowany projekt ma szanse przyciągać tysiące gości nie tylko podczas corocznych obchodów Cudu nad Wisłą, połączonych z inscenizacją bitwy, ale każdego dnia – dzięki licznym wydarzeniom o charakterze patriotycznym, religijnym, kulturalnym, wychowawczym, edukacyjnym i szkoleniowym – podsumowuje Bartłomiej Rajchert.
30 kwietnia, w sobotę rozpoczynającą długi weekend majowy, władze miasta zorganizują w Ossowie rodzinny piknik patriotyczny połączony z imprezą biegową Grom Challenge.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało niedawno program „Polskie drogi do niepodległości – marzenia i czyny", który ma być realizowany w latach 2016–2020. Zakończenie tego projektu planowane jest w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
– To pięciolecie zawiera w sobie rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 r., ale także akt 5 listopada 1916 r. Również datę 1 grudnia 1916 r., kiedy nastąpiło wkroczenie Legionów Józefa Piłsudskiego do Warszawy, a także Bitwę Warszawską 1920 roku – powiedział w czasie inauguracji programu wiceminister obrony narodowej prof. Wojciech Fałkowski.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.