„Kino na B(l)oku"
Pokaz filmu "Brzdąc", w którym występuje Charlie Chaplin, odbędzie się we wtorek o godz. 19 na... bloku przy ul. Nieszawskiej 2
Projekt Kino na B(l)oku powraca po 9 latach – dzięki inicjatywie Bartosza Wieczorka, kierującego Przeglądem Filmów Wartościowych „Prześwit"realizowanym przez Instytut Wiedzy o Kulturze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Jacka Białka, dyrektora Domu Kultury „Świt".
Tym razem pokazy odbywać się będą na kamienicy przy ulicy Nieszawskiej 2 (dawniej ulica Myszyniecka), zwanej kiedyś „kamienicą Klotza", która jest jeszcze jednym (z niewielu już pozostałych) wspomnieniem „przedblokowego" Bródna (wybudowana została w okresie międzywojennym).
- Podczas projekcji zaprezentujemy film, który rówież jest wspomniniem „odległych" czasów - zapowiadają organizatorzy. - Będzie to niemy film „Brzdąc" z roku 1921, w którym w głównej roli występuje Charlie Chaplin.
Akcja Kino na B(l)oku jest skierowana do wszystkich mieszkańców Targówka oraz Warszawy, ale organizatorzy szczególnie zapraszają do udziału dzieci i młodzież, bo być może będzie to dla nich pierwsza okazja aby zobaczyć na własne oczy niemy film. Pokaz odbywa się w ramach IV Przeglądu Filmów Wartościowych „Prześwit", który odbywa się w Kinie „Świt" w dniach 15-20 listopada 2012. Wstęp jest wolny.
- Na podwórku znajduje się mało ławek, prosimy więc o przyniesienie własnych miejsc siedzących oraz ciepłej herbaty w termosie - mówią organizatorzy i zastrzegają, że w przypadku bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych pokaz odbędzie się w 2013 roku.
„Kino na b(l)oku" to autorski projekt Pawła Sky'a, w którym przestrzeń budynku bloku oraz jego otoczenie – podwórko – wykorzystuje się do działań funkcjonalno-rekreacyjnych dla potrzeb i animacji społeczności lokalnej. Podwórko staje się widownią, blok - ekranem, a zmierzch - naturalnym zaciemnieniem.
Wyjątkowy, niepowtarzalny charakter zdarzenia może dostarczyć mieszkańcom wrażeń estetycznych, a także pomóc rozwinąć więzi sąsiedzkie oraz identyfikację z miejscem zamieszkania.
Pierwsza edycja Kina na B(l)oku miała miejsce w 2003 roku, również na osiedlu Bródno, przy ulicy Hieronima. Wówczas miejsce akcji odwiedziło ponad tysiąc warszawiaków.
Bródno jest osiedlem na peryferiach Warszawy, które powstawało od lat 60-tych XX wieku. Jest osiedlem, jakich wiele w Polsce. Występują tu zjawiska charakterystyczne dla tych rozwiązań przestrzennych, między innymi anonimowość, masowość, obojętność, oddalenie od życia kulturalnego miasta. Jednak od roku 2000, kiedy to Paweł Althamer przeprowadził akcję „Bródno 2000" i dzięki kolejnym inicjatywom - Bródno zaczęło być „wielokogdynacyjną przestrzenią sztuki".
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.