Uwaga! Diabeł jednak tkwi w szczegółach
Według nowych zasad, podatnik może przekazać kwotę od 10 groszy do 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania na rzecz jednej wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.
Oczywiście przekazując 1 proc. w więcej niż jednym zeznaniu rocznym (np. gdy składamy za 2008 r. PIT-36 i PIT-38), można przekazać 1 proc. więcej niż jednej organizacji, tzn. jednej organizacji przekazujemy 1 proc. podatku wynikający z jednego zeznania rocznego.
Podatnik chcący przekazywać
1 proc. co roku, powinien składać odrębny wniosek (czy wypełniać co roku ponownie zeznanie roczne).
W PIT-ach rocznych mamy obecnie rubryki na cel – np. na imię i nazwisko osoby, której ma być udzielona pomoc za pośrednictwem organizacji. Możemy również przekazać swoje dane osobowe, aby organizacja wiedziała, od kogo otrzymała pieniądze.
Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje bowiem organizacji pożytku publicznego imię, nazwisko i adres podatnika oraz wysokość kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji po wyrażeniu przez podatnika w zeznaniu podatkowym lub korekcie zeznania zgody na ich przekazanie. Informacje te naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego, w formie pisemnej, w lipcu czy w sierpniu 2010 r.
Emeryci i renciści a 1 proc.
Emeryci i renciści, którzy otrzymują PIT roczny z ZUS, nie mają obowiązku składać dodatkowego rozliczenia rocznego. Jeżeli chcą jednak przekazać 1 proc. swojego podatku, powinni złożyć PIT-37, wypełnić go w szczególności w rubrykach 124 – 126 i oczywiście złożyć nie później niż 30 kwietnia 2008 r.
Wpłaty bezpośrednie w ciągu roku
Jeżeli podatnik wpłacił po 30 kwietnia tytułem 1 proc. jakieś kwoty bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego, wówczas kwot takich nie wykaże w zeznaniu w ramach 1 proc., może je jednak odliczyć jako darowiznę na cele pożytku publicznego, w ramach limitu i zgodnie z zasadami obowiązującymi w uldze na darowiznę. Można jednak – również w porozumieniu z organizacją – wycofać darowiznę czy uchylić się od jej skutków z powodu błędu i przekazać 1 proc. ponownie, tym razem w zeznaniu rocznym.
Korekta – zmiana podatku
Nadpłata wynikająca z korekty zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych jest pomniejszana o kwotę odpowiadającą nadwyżce kwoty przekazanej na rzecz organizacji pożytku publicznego zgodnie z wnioskiem podatnika, ponad zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół kwotę 1 proc. podatku należnego wynikającego z tej korekty. Taką samą zasadę stosuje się przy wydawaniu decyzji podatkowych. Chodzi o to, żeby w ramach nadpłaty nie zwrócić podatnikowi również kwoty przeznaczonej przez niego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.