Gdy się Chrystus rodzi...
Otoczmy troską życie – to hasło tegorocznego roku kościelnego obecne jest niemal we wszystkich szopkach. Maleńkiego Boga chroni matka, płaszcz św. Józefa, ludzkie dłonie.
Mały żłóbek z siankiem i figurką Chrystusa, tradycyjna wiejska szopa z żywymi zwierzętami, w której Święta Rodzina schroniła się przed zimnem, wielowersowy napis skłaniający do zadumy – szopki, i te proste, i te bogate inscenizacyjne przypominają, że Bóg przyszedł na Ziemię, by narodzić się w każdym z nas.
1. Bazylika św. Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3
„On jest obrazem Boga niewidzialnego“ – cytat z Listu św. Pawła na szarfie unoszonej przez anioły to przewodni motyw szopki. Ustawiona jest w prawej nawie na schodach Ołtarza Ojczyzny. Tradycyjne postaci są wtopione w gąszcz zielonych choinek.
2. Kościół seminaryjny, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54
Żłóbek jest tradycyjny, prosty. Tajemniczo wyłania się z ciemnego, barokowego wnętrza kościoła. Nie ma żadnych napisów, żadnych nowych postaci. Tylko Święta Rodzina. Jak mówi ks. Krzysztof Pawlina, rektor warszawskiego seminarium, taki wystrój szopki ma wywołać klimat zadumy. A jednocześnie skłonić do powrotu do źródeł, do wiary prostej, jednoznacznej.
3. Kościół św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68
Szopka niemal dosłownie wpisuje się w tegoroczne hasło roku kościelnego „Otoczmy troską życie“. Karmiącą Matkę Boską dłonią i płaszczem osłania św. Józef. – To takie przesłanie zwłaszcza dla ojców, którzy mają chronić żonę, dzieci. To ich rolą jest dbać o rodzinę, jej bezpieczeństwo w różnych aspektach – mówi rektor ks. Jacek Siekierski.
4. Archikatedra św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8
Szopka w katedrze też nawiązuje do hasła roku. Dzieciątko Jezus jest chronione wielkimi ludzkimi dłońmi. – Chcemy przypomnieć, że mimo wojen, terroryzmu i eutanazji mamy, jak mówił Jan Paweł II, budować cywilizację miłości – tłumaczy proboszcz Bogdan Bartołd.
5. Kościół oo. Jezuitów, ul. Świętojańska 10
– Boże Narodzenie to tradycyjne święto. Nie musimy, jak przy grobach wielkanocnych, tworzyć artystycznych wizji – mówi o. Andrzej. – W te rodzinne święta wracamy do prostoty św. Franciszka. Przed ołtarzem położymy figurkę Dzieciątka Jezus. To wystarczający symbol Bożego Narodzenia.
6. Kościół oo. Kapucynów, ul. Miodowa 13
To szopka nietypowa, bo ruchoma. Można ją oglądać od Bożego Narodzenia aż do 2 lutego, w godz. 10 – 18 Do żłóbka ze Świętą Rodziną podążają postaci znanych Polaków. Ale w tym roku są nowości. Po prawej stronie na tle panoramy Warszawy pojawiają się figurki znanych warszawiaków, np. Jan Kiliński czy książę Poniatowski.
7. Kościół oo. Dominikanów, ul. Freta 10
Tradycyjna szopka bez żadnych napisów. – Istotą tych świąt jest to, że Bóg stał się człowiekiem. To już ma taką wymowę, że każdy komentarz jest zbędny – mówi brat Jarosław Kruś. Dodaje, że żłóbki stawia się przede wszystkim dla dzieci. A one muszą mieć jednoznaczny przekaz.
8. Kościół bł. Brata Alberta (środowisk twórczych), pl. Teatralny 18
Figurka Dzieciątka Jezus przywieziona z Palestyny leży na otwartej Biblii przy Ołtarzu Matki Boskiej, Matki Królów i Narodów. Do księgi zostanie przeniesiona z ołtarza podczas pasterki.
9. Katedra Polowa, ul. Długa 13/15
Postaci są tradycyjne, ale całość szopki to wielowątkowa inscenizacja. Na najdalszym planie ciągną się góry Afganistanu, bliżej widać pustynię, na której wyrasta młode, zielone drzewo. Wokół niego zdjęcia maluchów o różnym kolorze skóry. – To właśnie o dzieci mamy się najbardziej troszczyć – wyjaśnia ks. Krzysztof Kacorzyk. Na ul. Długiej jest jeszcze jedna szopka – żywa, ze zwierzętami i ludźmi. Nie brakuje akcentu wojskowego – przy Dzieciątku wartę pełni żołnierz z misji w Iraku.
10. Kościół św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2
Na Żoliborzu po raz kolejny będą dwie szopki. Wewnątrz kościoła żłóbek z tradycyjnymi figurkami Świętej Rodziny i pastuszków. Napisy przypominają, że Boże Narodzenie jest spotkaniem i darem, czasem wielkiej nadziei. Druga jest na zewnątrz – w zbitej z desek szopie stanął prawdziwy żłóbek. W Świętą Rodzinę wcielą się parafianie. Nie zabraknie osiołka, owiec i innych zwierząt. – Szopkę można odwiedzać od pasterki aż do Święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia, od godz. 10 do godz. 16 – mówi proboszcz ks. Zygmunt Malacki.
WigiliaPasterki we wszystkich kościołach odprawiane są o północy z 24 na 25 grudnia. Arcybiskup Kazimierz Nycz będzie przewodniczył tej mszy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Babicach przy ul. Rynek 17. Praski arcybiskup Zygmunt Hoser będzie się podczas pasterki modlił z więźniami na Białołęce.
Boże Narodzenie (25 grudnia)
W Boże Narodzenie warszawscy biskupi będą celebrować główną mszę św. w swoich katedrach. Abp Nycz w archikatedrze św. Jana o godz. 11, a abp Hoser w katedrze św. Floriana o godz. 12.30.
Drugi dzień świąt (26 grudnia)
W uroczystość św. Szczepana, biskupi znów rozjadą się po parafiach. Abp Nycz o godz. 12.30 odprawi mszę św. w parafii św. Szczepana przy ul. Narbutta 21, a apb Hoser pojedzie na Kamionek, gdzie o godz. 11.30 odprawi mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej 357.
Biskupi warszawscy udzielili wiernym dyspensy od postu w drugi dzień świąt. Przypada on w piątek – liturgicznie jest to czas postu, czyli powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.