Jak czytać oponę?
Na boku każdej opony znajduje się kilka oznaczeń, których odczytanie jest ważne dla prawidłowego doboru ogumienia do samochodu.
Z oznaczeń tych można się dowiedzieć o marce produktu (Michelin), nazwie modelu (Pilot Alpin PA2), rozmiarze opony i jej budowie (225/45 R17), parametrach użytkowania (91V), a także o jej homologacjach (E2). Najważniejsza jest zgodność parametrów opony z homologacją samochodu. W szczególności dotyczy to rozmiaru, indeksu nośności i indeksu prędkości.
Ponadto do ważnych oznaczeń spotykanych na oponach należą:
- TUBELESS lub TL - opona bezdętkowa ("TUBE TYPE" lub "TT" oznacza oponę dętkową).
- DOT (Departament of Transport) - znak homologacji dopuszczający oponę do ruchu na terenie Ameryki Północnej (w Europie nie jest wymagany).
- C - jeżeli za indeksami homologacji znajduje się taka literka, to oznacza, że jest to opona do pojazdów dostawczych.
- Reinf - za indeksami homologacji taki napis oznacza, że jest to opona wzmacniana.
- Extra load - za indeksami homologacji taki napis oznacza, że jest to opona do aut osobowych o podwyższonym indeksie nośności.
- TWI - oznaczenie znajdujące się na barku opony wskazujące miejsce, gdzie w rowkach bieżnika znajduje się wskaźnik zużycia. Według przepisów, minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm.
- Outside - napis na boku opony asymetrycznej. Oznaczenie to powinno znaleźć się po zewnętrznej stronie pojazdu.
- Rotation - w oponach kierunkowych oznacza kierunek toczenia opony. Zawsze należy przestrzegać tej wskazówki przy montażu kół w samochodzie.
- E lub e - znaki homologacji dopuszczające oponę do ruchu na terenie Europy, w tym w Polsce.
- M+S (Mud and Snow) - opona zimowa (śnieżno-błotna). Coraz częściej spotykane jest również oznaczenie północnoamerykańskie w postaci trzyszczytowej góry ze śnieżynką pośrodku.
Ponadto niektóre samochody potrzebują specyficznych rozwiązań opon. Dowodem jest istnienie szeregu dodatkowych kodów, takich jak G1, ZP, *, N0, M0?, które mają duże znaczenie dla parametrów pojazdu. Dlatego zaleca się kupowanie opon w autoryzowanych serwisach Michelin.
Do partnerów Michelin należą wybrane, nowoczesne zakłady, które szkolą swój personel, między innymi w zakresie prawidłowego doboru ogumienia.
Data: 2004-11-08
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.