Zmiany na kolei
Od środy obowiązuje na kolei czerwcowa korekta rozkładu jazdy. Kolejarze zapewniają, że na dworcach nie ma bałaganu, ale pasażerowie skarżą się, że mają problem z uzyskaniem informacji na temat przyjazdów i odjazdów pociągów.
Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać do końca sierpnia. Uwzględnia ona utrudnienia wynikające z prowadzonych przez PKP PLK prac modernizacyjnych na szlakach kolejowych.
Na zmianę godzin kursowania pociągów w Warszawie nakłada się częściowe zamknięcie stołecznej linii średnicowej - czyli linii między dworcami wschodnim a zachodnim (czytaj więcej). Linia średnicowa jest częściowo zamknięta ze względu na remont torów na przystanku Warszawa Stadion. Na linii średnicowej są dwie pary torów - linii podmiejskiej i dalekobieżnej. Zamknięte są tory linii podmiejskiej.
Między dworcami Warszawa Zachodnia i Warszawa Śródmieście co 15 minut kursuje połączenie wahadłowe, jednak pasażerowie skarżą się, że na dworcach brakuje informacji na jego temat.
- Nie byłem w stanie znaleźć na dworcu wschodnim informacji, z którego peronu odjeżdża połączenie wahadłowe. W konsekwencji ze wschodniego do centrum Warszawy jechałem pociągiem dalekobieżnym, ekspresem do Krakowa - powiedział pan Wojciech, który do pracy w centrum Warszawy dojeżdża z Otwocka. Z kolei pani Anna, która do pracy w Warszawie dojeżdża z Brwinowa, skarży się na nieterminowe odjazdy wahadłowego pociągu. - Nie dość, że pociąg nie ruszył o wyznaczonej godzinie, to jeszcze ludzie zbiegali się z całego dworca, więc część pasażerów trzymała pociąg i nie pozwalała odjechać, aż wszyscy nie zdążą - powiedziała.
Jak twierdzi rzeczniczka Kolei Mazowieckich Donata Nowakowska, na razie do przewoźnika nie docierają informacje o poważnych nieprawidłowościach - monitorujemy sytuację na bieżąco i jeśli tylko jest to możliwe, to na bieżąco reagujemy - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że od dziesięciu dni na stronie internetowej przewoźnika jest udostępniony zmieniony rozkład.
Rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska powiedziała, że na dworcach w całej Polsce działają punkty informacyjne, na 15 największych przewoźnik uruchomił dodatkowe stanowiska. Ponadto wydał ulotki dla pasażerów.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.