Matura: chwila prawdy
Tematy będą związane z totalitaryzmem czy rocznicami – zastanawiali się maturzyści. Dzisiaj w stolicy 18 tysięcy uczniów przystąpi do egzaminu dojrzałości z języka polskiego.
Maturalne fora internetowe pełne były spekulacji, jakie tematy pojawią się na egzaminie. Uczniowie podzielili się na dwie grupy: zwolenników tematów rocznicowych i tzw. współczesnych – związanych z historią PRL, II Rzeczpospolitej oraz zbrodnią katyńską.
W niedzielę w Internecie pojawił się też „pewniak“, czyli temat oparty o lekturę „Folwarku zwierzęcego“ Georga Orwella. – Będzie coś o totalitaryzmie – spekulowali maturzyści.
Zwolennicy tematów rocznicowych obstawiali poezję Zbigniewa Herberta, bo obchodzimy jego rok, oraz dzieła Stanisława Wyspiańskiego – z powodu 100. rocznicy śmierci pisarza.
– Rzadko zdarza się, aby eksperci przygotowujący tematy kierowali się okrągłymi datami – mówi Albert Stoma, dyrektor LO im. M. Kopernika na Woli. Za to Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ostrzegł maturzystów, aby nie przynosili na sprawdzian komórek. Przypomniał, że za używanie telefonu lub ściąganie komisja egzaminacyjna może uczniowi unieważnić egzamin (kolejne podejście będzie możliwe dopiero w przyszłym roku).
Dzisiaj o godz. 9 w Warszawie do egzaminu maturalnego z języka polskiego przystąpi ok. 18 tys. uczniów. Jutro odbędzie się zaś sprawdzian z angielskiego.
Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się o godzinie 9 i o 14. Może się więc zdarzyć, że niektórzy abiturienci będą jednego dnia zdawać dwa egzaminy. Np. rano z historii, a po południu z wiedzy o tańcu.Zestawy pytań przygotowali eksperci komisji egzaminacyjnych. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 21 maja, a ustnych do 31 maja. Wyniki będą znane 30 czerwca.
Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie wynika, że maturzyści najczęściej wybierali: geografię, wiedzę o społeczeństwie i biologię. Co ciekawe, w stolicy do egzaminu przystąpi też ok. 6,5 tysiąca ubiegłorocznych maturzystów, którzy zdali egzamin, ale chcą poprawić swój wynik. Część z nich już studiuje i chce np. dostać się na dodatkowy kierunek.
Dzisiaj rozpoczną się także po angielsku egzaminy z Międzynarodowej Matury (IB). Odbędą się one w 20 szkołach całego kraju, m.in. w stołecznym LO im. M. Kopernika. W tym roku do kilkunastu sprawdzianów z sześciu przedmiotów przystąpi w tej szkole 41 uczniów. Egzaminy potrwają trzy tygodnie, wyniki będą znane w połowie lipca.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.