Wieżowiec z Warszawy wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowe wyróżnienie
Warszawski wieżowiec powalczy o główną nagrodę w konkursie International High-Rise Award 2024/25 dla najpiękniejszych drapaczy chmur na świecie. Warszawski biurowiec dostał się do finału tego konkursu, w którym rywalizuje z budynkami z całego świata.
Warszawski wieżowiec Varso Tower powalczy o główną nagrodę w International High-Rise Award 2024/25 – jednym z najważniejszych konkursów architektonicznych. Ten najwyższy w Europie wieżowiec dostał się do finału konkursu wraz z 30 innymi tego typu obiektami z kilkunastu krajów z całego świata.
Warszawa: Varso Tower w konkursie International High-Rise Award 2024/25
International High-Rise Award 2024/25 to organizowany co dwa lata od 2004 roku konkurs nagradzający najlepsze projekty wieżowców z całego świata. Organizatorami konkursu są: Niemieckie Muzeum Architektury, miasto Frankfurt nad Menem oraz DekaBank.
W tegorocznej, 11. już edycji konkursu wyselekcjonowano wstępnie ponad tysiąc nowych wieżowców z całego świata, do finału dostało się 31 obiektów. Pochodzą one z 13 krajów rozsianych na pięciu kontynentach.
Jednym z nominowanych do finału obiektów jest warszawski wieżowiec Varso Tower, którego autorami są architekci z renomowanej londyńskiej pracowni Foster Partners. Oprócz niego do finału dostały się takie obiekty jak nowojorskie The Spiral i Central Park Tower, Tours Duo z Paryża czy One Za'abeel Tower z Dubaju.
Podstawowymi dwoma kryteriami, jakie musi spełniać dany wieżowiec, aby dostać się do konkursu High-Rise Award, są jego wysokość i rok budowy. Budynek musi być wysoki na co najmniej 100 metrów, zaś jego budowa powinna być ukończona na przestrzeni ostatnich dwóch lat.
Jurorzy konkursu biorą pod uwagę takie aspekty jak zrównoważone ekologicznie funkcjonowanie wieżowców, ich zewnętrzy wygląd, wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej oraz szereg zagadnień z zakresu społecznej odpowiedzialności oraz planowania przestrzennego. Liczy się także zastosowanie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych oraz opłacalność inwestycji.
Niektóre z finałowych wieżowców stały się już ikonami architektury w swoich miastach, inne – wciąż budzą mieszane emocje. Jednym z nich jest na przykład amsterdamski The Valley, którego wygląd przypomina rozpadający się budynek.
Który wieżowiec okaże się zwycięzcą konkursu High-Rise Award 2024/25? Przekonamy się o tym 12 listopada 2024 roku w trakcie ceremonii rozdania nagród we Frankfurcie nad Menem.
Varso Tower – najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej
Znajdujący się przy ulicy Chmielnej 69/73 (na roku z aleją Jana Pawła II) Varso Tower to jeden z najnowszych wieżowców w Warszawie. Jego projekt powstał w 2016 roku, budowę ukończono w roku 2022.
Budynek ma 53 piętra i liczy 310 metrów wraz z iglicą. Czyni to go najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Na wysokości 230 metrów znajduje się taras, z którego roztacza się szeroki widok na Warszawę. Drugi taras, przynależący do restauracji, usytuowano niżej, na wysokości 205 metrów.
Varso Tower należy do większego, wielofunkcyjnego kompleksu o nazwie Varso Place, liczącego łącznie trzy wieżowce. Dwa pozostałe (znacznie niższe) to Varso 1 i Varso 2 autorstwa pracowni HRA Architekci z Warszawy.
Wszystkie trzy obiekty łączy liczący cztery kondygnacje garaż oraz pasaż usługowo-handlowy. Otaczający je teren zagospodarowano na ogólnodostępną przestrzeń publiczną.
Varso Tower nie jest najwyższym wieżowcem na Starym Kontynencie. Tytuł ten należy do mierzącego 462 metry Łachta Centr w Petersburgu.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.