Starówka pamięta o wydarzeniach sprzed lat
Specjalne widowisko muzyczne zostanie dziś wystawione na pl. Zamkowym w rocznicę wybuchu czołgu pułapki na ul. Kilińskiego, który zabił ok. 300 osób.
Warszawa pamięta o tych wydarzeniach. Dziś Dzień Pamięci Starówki. Przez cały dzień będą trwały uroczystości związane z 70 rocznicą tych tragicznych wydarzeń. O godz. 15.30 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze w miejscach pamięci na terenie Starego i Nowego Miasta. Uczestnicy tej części uroczystości przejdą spod kamienicy przy pl. Zamkowym 15/17 na Rycerską przy Wąskim Dunaju, potem na Międzymurze, Podwale 25, Kilińskiego 3, Długą 13/15 i Długą 7, Świętojerską 4, Przyrynek 2 i zakończą na Sanguszki 1.
O godz. 17 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się msza w intencji poległych powstańców, po niej o godz. 18. 30 odbędzie się uroczystość w miejscu tragicznego wybuchu czołgu. Zostaną tam wystawione warty honorowe, będzie odmówiona modlitwa, złożone wieńce przez mieszkańców a na zakończenie Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagra wiązankę melodii powstańczych.
Głównym punktem dzisiejszych uroczystości będzie widowisko muzyczne „Pamięć została" na pl. Zamkowym. – Widowisko to opowieść o Mieście Walczącym. Ma wymiar poetyckiej narracji zbudowanej ze słów powstańców - poetów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Józefa Szczepańskiego „Ziutka", ks. Jana Twardowskiego – mówią organizatorzy.
Na pl. Zamkowym usłyszymy najpiękniejsze piosenki z czasu Powstania Warszawskiego jak „Chłopcy silni jak stal" w wykonaniu Mateusza Banasiuka oraz utwory współczesne takie jak: „Idziemy w noc" autorstwa Mariki & Maleo Reggae Rockers w wykonaniu Karoliny Czarneckiej , czy „Powstanie" napisany przez zespół rockowy Sabaton, który w polskiej wersji językowej zaśpiewa Janusz Kruciński wraz z akompaniamentem chóru Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego. Scenariusz i reżyseria widowiska Miron Zajfert, a kierownikiem muzycznym jest Andrzej Perkman. Początek godz. 19. 30.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.