Stolica zaświeci jeszcze tylko w weekend
Bombka gigant, migocząca karoca, świetlny miś opowiadający bajki, lampki na choince na pl. Zamkowym - świetlne dekoracje zdobiące stolicę możemy oglądać do niedzieli.
- Świąteczne ozdoby zaświecą w niedzielę po raz ostatni, a ich demontaż rozpocznie się od poniedziałku – zapowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy.
Świetlne dekoracje przygotowane pod hasłem „Bajkowy świat" możemy oglądać w stolicy od początku grudnia. Tradycyjnie zawisły na Trakcie Królewskim, gdzie rozbłysły m.in. świetlne, pastelowe parasole i na placu Zamkowym, na którym jak co roku stanęła gigantyczna, 27 metrowa, podświetlona choinka.
Powrót na Pragę
Ogromne wrażenie robi oświetlona lampkami królewska karoca przy Skwerze Hoovera i wielki świecący, świąteczny prezent stojący przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy ul. Karowej pojawiła się fioletowa bombka.
Niezwykła iluminacja rozbłysła na Rynku Nowego Miasta, której częścią jest wielki miś. Świecący pluszak opowiadający przechodnio bajki ... o świątecznej Warszawie. Siedem opowieści nagrano w studiu w Łodzi. Są odtwarzane od godziny 9 do 21, co 15 minut. Buzia misia jest animowana światłem. Jego pyszczek porusza się w rytm czytanych opowieści.
Natomiast na placu Trzech Krzyży i na pl. Na Rozdrożu pojawiły się świetlne fontanny.
Świąteczne ozdoby możemy podziwiać także w Alejach Ujazdowskich. Świetlną oprawę zyskały ulice: Emilii Plater, Belwederska i Sobieskiego. Światełka zdobią również pl. Grzybowski. Na prawym brzegu ozdoby zawisły na ulicy Francuskiej. Po latach też iluminacja wróciła również na Pragę Północ, na ul. Ząbkowską.
Labirynt Światła zostanie
Dekoracje zamontowano również w Wilanowie. Tam pojawił się składający się z 150 tys. kolorowych lampek „Labirynt Światła" nawiązujący do motywów z "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla. Osoby, które go przejdą znajdą się na dziedzińcu wilanowskiego pałacu. Instalacja znajduje się w ogrodzie przy Oranżerii i czynna jest codziennie w godz. 16 do 21. Poza tym na fasadzie pałacu wyświetlany jest tzw. mapping, czyli projekcja 3D łącząca pokaz świateł, obrazów i dźwięku. Labiryntowi Światła towarzyszą różne warsztaty dla dzieci i dorosłych, które odbywające się w każdy weekend aż do końca lutego. Demontaż ozdób zaplanowano po 15 marca.
Świąteczna iluminacja rozświetliła Warszawę już po raz piąty. Każdego sezonu na dekoracjach prezentowana jest inna kolorystyka i sekwencja wzorów. W tym roku królowała kolorystyka w barwach fioletu, wanilii i różu. Na iluminację w tym roku składało się dwa miliony energooszczędnych diod. Za oświetlenie miasto zapłaci ok. 10 mln (koszt dzielony jest na trzy lata).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.