Bliżej do świątyni
Muzealna część Świątyni Opatrzności Bożej jest już w stanie surowym. To koniec pierwszego etapu budowy. Do wykończenia pozostał taras widokowy i kopuła zwieńczająca świątynię. Zobacz film przedstawiający projekt Świątyni Opatrzności Bożej.
Podczas budowy tego fragmentu świątyni zużyliśmy 3,5 tys. mkw. betonu i 720 ton stali – mówi rzecznik Centrum Opatrzności Bożej Sylwia Kabała.Wejście do muzeum jest w jednym z czterech pylonów podtrzymujących konstrukcję – tam będzie winda i schody. Pomieszczenia wystawiennicze mają osiem metrów wysokości. Na dachu muzeum planowany jest przeszklony taras widokowo-wystawienniczy.
Kopuła na wiosnę
Od 2003 roku budowa kosztowała prawie 70 mln złotych. Na część muzealną świątyni wydano ponad 30 mln złotych. To kwota, którą przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę Muzeum Jana Pawła II i ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Milion pochodził z własnych środków Centrum Opatrzności Bożej.
Konkurs na projekt placówki będzie rozpisany na początku przyszłego roku. Docelowo ma tam powstać nie tylko salon wystawienniczy (już zbierane są eksponaty związane z papieżem Janem Pawłem II i kardynałem Stefanem Wyszyńskim), ale całe centrum multimedialne.
– Ostatni element Świątyni Opatrzności Bożej to kopuła. To ją będzie okalało muzeum położone na wysokości ponad 30 metrów. Wysokość całej świątyni z krzyżem na kopule to 78 metrów – mówi rzecznik Sylwia Kabała.Prace przy kopule zaczną się dopiero wiosną. Zamknięcie stanu surowego zaplanowano wstępnie na 2011 roku.
Szacowany koszt budowy całej Świątyni Opatrzności Bożej to co najmniej 150 mln zł. Podczas obchodzonego w tym roku po raz pierwszy Dnia Dziękczynienia (1 czerwca) zebrano w całej Polsce 6 mln zł. Jak mówił arcybiskup Kazimierz Nycz, kwota ta wystarczy na okna w świątyni.
Lokalna i narodowa
Wraz z budową rozrasta się parafia. Liczy już prawie 2 tys. osób. – Jest trochę nietypowa, bo budujemy właściwie świątynię narodową. Ale mieszkańcy traktują ją jak swój lokalny kościół. Choć warunki mamy na razie niełatwe, wszystkie uroczystości odbywają się w tymczasowej kaplicy – mówi proboszcz ks. Krzysztof Mindewicz.
Dodaje, że wprawdzie na porannej mszy bywają np. tylko dwie osoby, to już niedzielna o godz. 12, specjalnie dla rodzin z dziećmi, cieszy się dużą popularnością.
– To msza krótka, bez śpiewu. A dla maluchów mamy specjalny kącik z zabawkami – zachwala proboszcz. – I dzieci nam przybywa. W tym roku było już 36 chrztów.
ZbliżenieUchwałę o wzniesieniu Świątyni Opatrzności Bożej podjął Sejm Czteroletni w 1791 roku. Miała być wotum narodu za uchwaloną właśnie Konstytucję 3 maja. Planowano, że stanie w Ogrodzie Botanicznym. Pomysł wrócił w II Rzeczypospolitej. Tym razem świątynia miała stanąć na Polu Mokotowskim. W 1982 roku ideę budowy narodowego wotum przypomniał kard. Józef Glemp, a w roku 1991 Senat RP stwierdził aktualność zobowiązań z 1791 r. Siedem lat później Sejm RP podjął decyzję o budowie Świątyni Opatrzności Bożej. W 1999 roku papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny. Budowę kompleksu rozpoczęto w 2003 roku.
Zobacz wizualizację:
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.