Norblin zostaje zabytkiem
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówił unieważnienia decyzji wpisującej dawną fabrykę Norblina do rejestru zabytków.
Z takim wnioskiem zwróciła się Grażyna Jaskuła, syndyk masy upadłościowej spółki Norblin SA. W dokumencie uzasadniała m.in., że decyzja konserwatora zabytków z 1982 r. jest nieprecyzyjna i niezgodna z prawem.
Generalny Konserwator Zabytków w randze wiceministra kultury, Tomasz Merta, odpowiedział: – Wpis Norblina do rejestru zabytków jest ważny, a zespół budynków przemysłowych wraz z wyposażeniem jest pod ochroną.
To jedyna dobra wiadomość dla miłośników zabytków broniących terenów fabryki przed zabudową.
W maju pisaliśmy, że Naczelna Organizacja Techniczna, która w imieniu Skarbu Państwa zarządzała Norblinem, zrzekła się roszczeń do gruntu na rzecz firmy Alm Dom. Połowę udziałów ma w niej spółka Heritage Films należąca do Lwa Rywina. Alm Dom chce przy Żelaznej stawiać bloki mieszkalne.
Po przejęciu terenu przez dewelopera na bruk trafiła już filia Muzeum Techniki. Pakowanie zaczęło się także w teatrze Scena Prezentacje i w Muzeum Drukarstwa, które także są przy Żelaznej.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.