Święto w cieniu demonstracji
Będą Bieg Niepodległości, marsze, defilady. Nie obejdzie się bez utrudnień komunikacyjnych.
W poniedziałek w stolicy odbędzie się 11 zgromadzeń publicznych: marsze patriotyczne, demonstracje i bieg uliczny. W czasie ich trwania wyłączony będzie ruch samochodów i tramwajów w centrum miasta.
Kłopoty także na mostach
– Przejechanie ze wschodu na zachód stolicy będzie graniczyło z cudem – przyznaje jeden z urzędników. Tym bardziej że dodatkowo utrudniony będzie ruch pojazdów na trzech mostach: Świętokrzyskim, Grota-Roweckiego oraz na Trasie Łazienkowskiej.
– Trasy zgromadzeń, które odbędą się w Święto Niepodległości, nie nakładają się i nie przecinają – zastrzega Ewa Gawor, dyrektor miejskiego biura bezpieczeństwa.
Marsz z prezydentem i 10 km biegu
Tego dnia w Warszawie odbędą się trzy duże imprezy: XXV Bieg Niepodległości, prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej" oraz Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska prawicowe.
– W biegu weźmie udział 12 tys. osób. Odbędzie się on w godz. 11–15, ale już od godz. 8 wyłączony będzie ruch tramwajów w al. Jana Pawła II. Bieg odbędzie się na trasie od al. Jana Pawła II do Rakowieckiej. Radzę w tym czasie poruszać się metrem – mówi Ewa Gawor.
O godz. 13.15 z ul. Królewskiej pod Belweder ruszy marsz prezydencki. Urzędnicy szacują, że może w nim wziąć udział ok. 10 tys. osób. Wyłączone z ruchu będą ul. Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie, pl. na Rozdrożu i Belwederska.
W tym samym czasie ulicami tymi przejdzie też defilada wojskowa. Na czele marszu przejedzie historyczny czołg Renault FT-17 sprowadzony z Afganistanu.
Widzowie będą mogli zobaczyć ułanów i grupy rekonstrukcyjne w mundurach z różnych epok, wojen i powstań. Przemaszeruje m.in. oddział piechoty Baonu Stołecznego Górskiego z 1936 r., przejadą żołnierze cykliści z historycznego szwadronu kolarzy.
ONR razy trzy
Jak informuje urząd miasta, trzy zgromadzenia zgłosiły osoby związane z Obozem Narodowo-Radykalnym. Organizują one demonstracje w parku Agrykola (w godz. 10–20) i pod ambasadą Węgier przy ul. Chopina (w godz. 11.30–14).
Największą manifestacją zarejestrowaną przez ONR będzie Marsz Niepodległości. – Organizatorzy przewidują udział do 50 tys. osób – mówi Ewa Gawor. Manifestacja rozpocznie się o godz. 15 przed Pałacem Kultury. Uczestnicy przejdą na rondo Dmowskiego i dalej Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. na Rozdrożu. Organizatorzy nie prosili o wsparcie policji. Za bezpieczeństwo ma odpowiadać ok. 500 porządkowych. W poprzednich dwóch latach demonstracje środowisk narodowych zakończyły się zamieszkami, wywołanymi m.in. przez kiboli i lewackich bojówkarzy.
Tego dnia odbędą się także niewielkie demonstracje, m.in. przeciwko przemocy stosowanej przez policję (przed komisariatem przy ul. Wita Stwosza) i przeciwko usunięciu dzieł Mickiewicza i Sienkiewicza z kanonu lektur (przy pomniku Piłsudskiego).
Odbędą się także pikniki oraz gry miejskie. Piknik niepodległościowy zostanie zorganizowany m.in. w parku militarnym w Rembertowie przy Akademii Obrony Narodowej. Muzeum Historii Polski organizuje VIII Przystanek Niepodległość, którego głównym elementem będzie gra „Drogi do wolności".
Porządku na ulicach będzie pilnowało ok. 3 tys. policjantów, żandarmów i strażników miejskich.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.