Wcześniaki w Sejmie
W sobotę po raz drugi obchodzony będzie Światowy Dzień Wcześniaka. Tegoroczne polskie obchody tego święta odbędą się w Sejmie RP.
Posłowie i goście parlamentu będą mogli zobaczyć wystawę zdjęć pt. „Wcześniaki – wczoraj i dziś". Na 11 fotografiach zobaczymy 12 dzieci (dwoje to bliźniaki), które jako wcześniaki przyszły na świat w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Dziś mają 5 – 6 lat i razem z rodzicami będą na wernisażu wystawy. Otworzy ją konsultant ds. neonatologii prof. Ewa Helwich.
Warszawiacy będą mogli oglądać wystawę nieco później – od 20 do 27 listopada. Z Sejmu zostanie ona przeniesiona na Krakowskie Przedmieście, przed kościół św. Anny. Potem prezentowana ma być na oddziałach wcześniaków w Polsce.
Z okazji ŚDW w wielu krajach charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo. W Polsce 17 listopada o godzinie 18 na fioletowo rozbłyśnie Pałac Kultury i Nauki. Oświetlony zostanie też m.in. Empire State Building w Stanach Zjednoczonych i CN Tower w Kanadzie.
W Polsce rocznie rodzi się 314 tys. dzieci, z czego 6,7 proc. przedwcześnie, a więc przed 37 tygodniem ciąży. Takie noworodki stanowią największą grupę pacjentów dziecięcych w Europie. W zależności od kraju liczba porodów przedwczesnych w Europie waha się pomiędzy 6,3 a 11,4 proc..
Przedwczesne urodzenie jest przyczyną słabszego rozwoju narządów wewnętrznych dziecka. Zaś konsekwencją wcześniactwa w późniejszych latach mogą być trudności w uczeniu się i zaburzenia ruchowe, mózgowe porażenie dziecięce, problemy układu krążenia, cukrzyca i alergie.
Można wyodrębnić trzy grupy ryzyka wcześniactwa. Od związanych ze stylem życia matki (m.in. paleniem papierosów i spożywaniem alkoholu, zażywaniem narkotyków czy późną opieką lekarską w okresie ciąży), po infekcje dróg moczowych i pochwy, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedowagę lub otyłość.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.