ZUS można skarżyć u jego prezesa
Zarzut, że postępowanie prowadzone przez oddział ZUS było nieprawidłowe, będzie można kierować do szefa tej instytucji. Skargi już nie trafią do ministra.
To jedna ze zmian, jaką przynosi wchodząca dziś w życie ustawa z 3 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Nowelizacja nie oznacza wprowadzenia kolejnej instancji odwoławczej. Po prostu zamiast ministrowi zainteresowany poskarży się prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Chodzi o sprawy, które dotyczą wad decyzji spowodowanych naruszeniem przepisów postępowania. Może chodzić np. o to, że decyzję wydał pracownik, który powinien być wyłączony z udziału w sprawie. Inne okoliczności to np. stwierdzenie nieważności decyzji, gdy została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie lub gdy dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną.
Właśnie w takich sprawach proceduralnych prezes ZUS zyskuje kompetencje organu wyższego stopnia w stosunku do oddziałów terenowych.
Nowelizacja nie będzie miała wpływu na tryb odwoławczy od większości decyzji. Nadal roszczeń można dochodzić przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych według zasad określonych w kodeksie postępowania cywilnego. To postępowanie skupia się na wadach decyzji wynikających z naruszenia prawa materialnego i prowadzi do orzeczenia o istnieniu bądź braku określonego uprawnienia. Chodzi o sprawy dotyczące m.in. przebiegu ubezpieczeń, ustalania wymiaru składek i ich poboru, ustalania prawa i wymiaru świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Wymienia je art. 83 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Odwołać się do sądu i ubezpieczeń społecznych można np. od odmowy emerytury lub renty.
Inaczej jest w sprawach dotyczących świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku, a także decyzji w sprawie o umorzenie należności z tytułu składek: można się zwrócić do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy, obowiązuje procedura administracyjna.
A gdy zainteresowany zechce poskarżyć się na samego prezesa ZUS? – Wówczas należy się zwrócić do organu nadzoru, zgodnie z właściwością ustrojową – wyjaśnia dr Krzysztof Wąsowski. Takim organem jest od dziś minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.